Medenî Usûl Hukukunda usûl ekonomisi ilkesinin değerlendirilmesi
Evaluation of judicial economy in Civil Procedure Law
  1. Tez No: 576267
  2. Yazar: KÜBRA NUR KIRALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS TAŞPOLAT TUĞSAVUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Usûl ekonomisi ilkesi, yargılamaya hâkim olan ilkeler arasındadır ve medenî muhakeme hukukunun amacına hizmet eder. Anayasa ile güvence altına alınmış bir prensiptir. Çabukluk, ucuzluk, basitlik ilkenin bileşenleridir ve ilke, adil yargılanma hakkının da bir öğesidir. Bu denli önemli bir konuma sahip olması nedeniyle ilke, çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızın birinci kısmında ilkenin tarihi, hukukî metinlerdeki görünümü, tanımı, özellikleri, HMK'daki güvenceleri, unsurları, AİHM ve AYM kararları doğrultusunda ihlâl kriterleri üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın ikinci kısmında ihlâl halinde Türk Hukukunda başvuru yapılacak hukukî yollar, bu yolların şartları, inceleme usûlleri ve sonuçları açıklanmıştır. İlkeye aykırılığın toplum ve ülkemiz üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Judicial economy is one of the principles that dominate the judiciary and serves the purpose of civil procedure law. It is a principle that is guaranteed by the Constitution. Rapidity, cheapness, and simplicity are components of the principle, and it is an element of the right to a fair trial. Since it has a significantly important position, the principle constitutes the subject of this thesis. In the first part of our study, we dwell on the history, the appearances in legal conventions, the definition, the elements of the principle, many rules about it in Civil Procedure Code, and the violation criteria of the principle in consideration of the decisions of ECtHR and Turkish Constitutional Court. In the second part of our study, the legal remedies on the violation in Turkish Law with their application conditions, judgment procedures, and results are explained. Finally, the effects of the violation of the principle on society and our country are examined.