Azerbaycan kadın şairlerinden Hurşidbanu Natevan'ın şiirlerinin dil, üslup ve muhteva yönünden incelenmesi
Investi̇gati̇on of Hurshi̇dbanu Natevan's poems i̇n language, style and content, one of Azerbai̇jani̇ female poets
- Tez No: 576321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER KAPAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada Azerbaycan kadın şairlerinden Hurşidbanu Natevan'ın şiir-lerini dil, üslup ve muhteva yönünden incelenmiştir. Çalışma üç bölüm ve ekler bö-lümünden oluşmaktadır. Birinci bölümde Azerbaycan coğrafyası ve Azerbaycan Türklerinin tarihi hak-kında bilgi verdikten sonra Azerbaycan Türk edebiyatı bölümlere ayrılarak incelen-miştir. İkinci bölümde Azerbaycan kadın şairlerinden olan Hürşidbanu Natevan'ın ai-lesi, hayatı ve edebi kişiliği, eserleri, hakkında yazılan nazireler, Natevan'a ifthaf edi-len şiirler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde şairin kaleme aldığı şiirler şekil, dil ve üslup, muhteva olmak üzere üç ana başlık altında incelenmiştir. Şiirler şekil bakımından: nazım birimi, nazım biçimi, ölçü, tekrarlar, kafiye, kafiye örgüsü ve redif alt başlıklarıyla, dil ve üslup ba-kımından: dil, üslup, şiirde kullanılan edebi sanatlar alt başlıklarıyla muhteva bakı-mından ise muhteva hakkında genel değerlendirme ve şiirde işlenilen temalar alt baş-lıklarıyla incelenmiştir. Ekler bölümünde ise Hurşidbanu Natevan'a ait farklı kaynaklardan ulaşılan 47 şiir Azerbaycan Türkçesiyle ve Türkiye Türkçesine aktarılarak verilmiştir. Ekler bölü-münde ayrıca şairin çizmiş olduğu resimlerin topladınğı“Gül Defteri”adlı albümünde yer alan bazı resimlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, poems of Hurşidbanu Natevan, one of Azerbaijani female poets, have been examined in terms of language, style and content. The study consists of three chapters and attachments. In the first chapter, after giving information about the geography of Azerbai-jan and the history of the Azerbaijani Turks, Azerbaijani Turkish litarature has been examined by dividing into sections. In the second chapter, information about the family, life and literary persona-lity of Hurşidbanu Natevan, one of the Azerbaijani female poets, the poems written about her, poems dedicated to Natevan have been given. In the third chapter, the poems written by the poet have been examined under three main headings as form, language, style and content. Poems in terms of form: verse unit, verse form, meter, repetitions, rhyme, rhyme scheme and redif subtitles, in terms of language and style: language, style, literary arts used in poetry and content in terms of content, general evaluation about the content and themes in poetry have been examined. In the attachments section, 47 poems reached from different sources belon-ging to Hurşidbanu Natevan have been given by transferring to Azerbaijani Turkish and Turkey Turkish. In the attachments section also includes some of the paintings in the album“Rose Notebook”in which the paintings drawn by the poet are collected.