1950-1980 arası Türk Tiyatrosunda hukuksal sorunlar
The judicial issues in the Turkish Theater between 1950-1980
  1. Tez No: 576336
  2. Yazar: AYŞEGÜL YİGİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN GONCA GÖKALP ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Law, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tezde, 1950-1980 Arası Türk Tiyatrosunda Hukuksal Sorunlar başlığı altında Hukuk ve Edebiyat çalışmaları odağında 1950-1980 yılları arasında yazılmış olan tiyatro metinlerinde hukuk ve adalet algısının tiyatro metni yazarları tarafından algılanışı üzerine okumalar yapılmıştır. Bu okumalar çerçevesinde ana hedef, hukuk ve edebiyat çalışmalarının temel meselelerinden biri olan edebi metinlerde hukukun nasıl ve ne şekilde algılandığını ortaya koymak olmuştur. 1950-1980 yılları arasında yaşanılan dönemin seçilmesinde ise temel etken bu dönemde yazılmış tiyatro metinlerinde hukukun ve onun alt olgularının irdelenmesidir. Çalışmanın kapsamına yorumsal açıdan belirgin şekilde hukuk algısını ortaya koyan eserlerin dâhil edilmesi yönünde titiz bir çalışma sergilenmiştir. Bu itibarla da hukuku temel bir mesele olarak ele almayan metinler çalışma dışı tutulmuştur. Dolayısıyla bu döneme yazılmış iki yüz elli oyun okunmuş, bunlardan elli tanesi hukuk meselelerine değiniyor olması nedeniyle ele alınmış ve nihayetinde de Duvarların Ötesi, Turgut Özakman (1958), Ayak Bacak Fabrikası, Sermet Çağan (1964), İçerdekiler, Melih Cevdet Anday (1964), Keziban, Turan Oflazoğlu (1965), Susuz Yaz, Necati Cumalı (1965), Tehlikeli Güvercin, Necati Cumalı (1967), Vur Emri, Necati Cumalı (1966), Sokrates Savunuyor, Turan Oflazoğlu (1969), Simavnalı Şeyh Bedreddin, Orhan Asena (1969), Atçalı Kel Memet, Orhan Asena (1970), Sarı Naciye, Recep Bilginer (1970), Nafile Dünya, Oktay Arayıcı, (1971), (1973) Kendini Yazan Şarkı, Adalet Ağaoğlu, Tanilli Dosyası, Oktay Arayıcı (1979), Elif Ana, Turan Oflazoğlu (1979), Eşeğin Gölgesi, Haldun Taner (1968), 72. Koğuş, Orhan Kemal (1967), Bir Ölümün Anatomisi, Oktay Arayıcı (1979) tez kapsamına alınmıştır. Sonuç olarak da Türk tiyatrosu içinde 1950-1980 arasına yazılmış dönemde yazarların sahip olduğu hukuk algısı sezilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, under the title of The Judicial Issues in the Turkish Theater between 1950 and 1980, with a focus on Law and Literature studies, plays written in the period of 1950-1980 are studied in order to identify the perception of law and justice by the play writers. Those studies aimed to reveal how law is perceived in the literary texts, as it is one of the primary concerns of the law and literature studies. The period of 1950-1980 is chosen particularly because law and its categories are fervently treated in the plays written in these decades. The plays are chosen according to their capacity to represent thoroughly and explicitly the law perception of the chosen period. Thereby, the plays without a primary concern about law and justice are excluded from this study. Two hundred and fifty plays written in this period are read, fifty of them are examined because of their focus on law and its categories, and finally the plays Duvarların Ötesi, Turgut Özakman (1958), Ayak Bacak Fabrikası, Sermet Çağan (1964), İçerdekiler, Melih Cevdet Anday (1964), Keziban, Turan Oflazoğlu (1965), Susuz Yaz, Necati Cumalı (1965), Tehlikeli Güvercin, Necati Cumalı (1967), Vur Emri, Necati Cumalı (1966), Sokrates Savunuyor, Turan Oflazoğlu (1969), Simavnalı Şeyh Bedreddin, Orhan Asena (1969), Atçalı Kel Memet, Orhan Asena (1970), Nafile Dünya, Oktay Arayıcı, (1971), Tanilli Dosyası, Oktay Arayıcı (1979), Elif Ana, Turan Oflazoğlu (1979), Eşeğin Gölgesi, Haldun Taner (1968), 72. Koğuş, Orhan Kemal (1967), Bir Ölümün Anatomisi, Oktay Arayıcı (1979) are treated in the scope of this thesis. In this way, the perception of law of the Turkish play writers between 1950 and 1980 is tried to be represented.