İnovasyonun Kobi'ler için önemi: İkitelli Organize Sanayi bölgesinde bir uygulama
The i̇mportance of innovati̇on for Smes: An Application in i̇ki̇telli̇ Organized Industry zone
- Tez No: 576437
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM TURGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Kobi tanımı, Kobilerin ekonomide ki yeri ve önemi ve inovasyon kavramları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Devamında İstanbul İkitelli Organize sanayi bölgesinde yapılan anket çalışması araştırmasıyla Kobiler için inovasyonun öneminin incelenmesi amaçlanmıştır. İnovasyon; Ürün veya hizmetin büyük oranda değişime uğratılarak yeni pazarlama teknikleri, yeni uygulamalar ya da yeni organizasyonel yöntemlerin işletme içi uygulamalarda, işyeri organizasyonlarında veya dış ilişkilerde gerçekleştirilmesidir. Tanımlanan inovasyon faaliyeti bütün işletme departmanlarında uygulanabilmektedir. Özellikle son yıllarda teknoloji ve bilişim sektörlerinin ilerlemesiyle artan rekabet şartları yeni yollar bulma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu ihtiyacı karşılamanın bir yolu da inovasyondur. Küreselleşen dünyada ülkeler için vazgeçilmez birimler olan Kobiler, oluşumları gereği esnek yapıda, değişimlere hızla ayal uyduran, etkili iletişimleri olan birimler olmalarına rağmen yeni yönetim şekillerini uygulamakta çekimser davranmaktadırlar. Fakat Kobiler için değişim, devamlılığı sağlamaları, ekonomiye katkı sağlayabilmeleri ve istihdam yaratabilmeleri için muhakkak uyum sağlamaları gereken bir süreçtir. Kobiler eğer güncel yönetim şekillerine uyum sağlayabilirlerse, hız, kalite ve maliyet faktörleri pozitif yönde etkilenecek ve değişime uyumları artacaktır. Değişimin son derece önemli olduğu günümüzde, Kobilerin bu aşamada başarı sağlayabilmeleri için büyük işletmelerdeki bilgi yönetimi, inovasyon gibi yeni yönetim şekillerini özümseyerek uygulamaya sokmaları zorunlu bir hal almıştır. Uygulama bölümünde organize sanayi bölgesindeki çalışanlarla anket yapılmıştır. Ankete katılan çalışanlar arasında alt üst ve orta düzey yöneticilerle işletme sahipleri de yer almaktadır. Uygulama bölümünde ki en önemli sonuç, ankete katılan çalışanların %35'nin yeniliğe açık olması ve %36'sının inovasyon için belirgin hedeflere sahip olmasıdır.
Özet (Çeviri)
İn this study, we will see the definition of SME's, the place and importance of the SME's in the economy and the concepts of the innovation are discussed in detail. İstanbul İkitelli Organized later survey work conducted in the industrial zone, the study of SME's aimed at examining the impotance. İnnovation of product or service is largery altered and the new marketing techniques, new applications or new methods. Those are the realization of internal applications, workplace organizations or external relations. The defined innovation activity can be implemented in all business departments (especially in the recent years, the growing competition with the advancemendof the technology and informatics sectors). Finding new ways fort he requirement has revealed the need. One of the way to meet this need is innovation. The SME's which are indispensable units for countries in the globazing World, sre flexible structure due to the changes, with effective communications. Although the units are abstaining to implement new forms wealth management, speed, qualiy and the cost factors will be affected positively I will increase in compliance with the change. Change is so important nowadays that the SME's can achieve success at this stage information management in large enterprises, new management patterns such as innovation, became oblicatory to put in practise. İn the applicaions section the survey was conducted with employees in the organized industrial zone. Business owners are among the top en in middle level executives. The most important result in the application section is that 35% of the surveyed employees and 36% of them have clear abjectives for innovation.