Bipolar protez uygulamaları ve sonuçları
Bipolar prosthesis applications and results
- Tez No: 576438
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.EYÜP SELAHATTİN KARAKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sağlık Bakanlığı Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1999 ve 2001 yılları arasında,intra kapsüler kollum femoris fraktürü olan 21 hastanın 21 kalçasına bipolar kalça hemiartroplastisi uygulandı.2 hasta postoperatif erken dönem ex , 3 hasta takipten çıktığından çalışma dışı bırakıldı.Hastaların yaş ortalaması kadınlarda;67(minimum;38- maximum;79) ve erkeklerde; 66(minimum;48-maximum;89) olarak bulundu.En genç 38 en yaşlı 89 ,Ortalama yaş;66.6 .Takip süresi 16(minimum;6- maximum;27)ay.Harris kalça skoru ;8 hasta(%50 ) mükemmel sonuç, 4 hasta (%25) iyi sonuç,1 hasta(%6.25) orta sonuç,3 hasta(%18.75) kötü sonuç olarak değerlendirildi. Kwok kriterlerine göre yapılan bir değerlendirmede ;11 hasta iyi,3 hasta orta, 2 hasta kötü olarak değerlendirildi.Radyolojik olarak protezin iç dış hareketi ölçüldü. protez iç ve dış hareket ölçümünde İç hareket 12(minimum;5- maximum;25) derece,dış Hareket 4(minimum ;0-maximum;11) derece olarak ölçüldü.İç dış hareket oranı;3 olarak görüldü. Bipolar hemiartroplasti uygulaması sonrası iç hareket dış hareketten daha fazla olduğundan, asetabuler erozyonu önleyici etkisi olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Between 1999 and 2001 at the Ministry of Health Taksim Training and Research Hospital, 21-year-old 21 hip hips with hemiarthroplasty were applied to 21 hips with collum femoris fracture. minimum; 38- maximum; 79) and males; 66 (minimum; 48-maximum; 89). The youngest 38 oldest 89, the average age; 4 patients (25%) had good outcome, 1 patient (6.25%) had moderate outcome and 3 patients (18.75%) had poor outcome. In an evaluation made according to Kwok criteria; 11 patients were evaluated as good, 3 patients as moderate and 2 patients as poor. Internal and external level of the prosthesis was measured radiologically. internal and external movement measurement of the prosthesis was measured as 12 (minimum; maximum 5-5; 25) degrees, and external movement as 4 (minimum; 0-maximum; 11) degrees. 3. It was concluded that there was a greater number of acetabular erosion preventive effects than bipolar hemiarthroplasty.