Yaşlanma yolağında bulunan telomeraz, agmatin, deubiquitinaz ve sirtüinin kronik obstruktif akciğer hastalığı ile ilişkisi
The relationship between chronic obstructive pulmonary disease and the levels of agmatine, telomerase, deubiquitinase and sirtuin during ageing pathway
  1. Tez No: 576511
  2. Yazar: DENİZ BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA CANSEL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) hava yollarında kronik bronşit ile ilgili değişiklikleri ve akciğer parankiminde amfizeme bağlı farklılıkları birlikte bulunduran ilerleyici bir hastalıktır. Ayrıca tüm dünyada önemi giderek artan mortalite nedenidir. Yaşlanma çok sayıda endojen ve eksojen faktörler sonucu ortaya çıkan hücre, doku, organ ve sistemleri kapsayan karmaşık ve değişmez bir olaydır. Agmatin, Telomeraz, Deubiquitinaz ve sirtuin yaşlanma yolağında bulunan moleküllerdir.Araştırmada KOAH 'ın yaşlanma yolağında rol alan moleküllere etkisinin olup olmadığının anlaşılması, hastalığın erken tanısı ve tedavisinde yeni ufuklar açabilir. Bizde çalışmamızda KOAH'taki yaşlanma moleküllerinden agmatin, telomeraz, sirtuin ve deubiquitinaz serum düzeylerinin hastalıkla ilşkilerinin değerlendirilmesini amaçladık. Çalışmada 35 KOAH hastası ile görünürde sağlıklı ve bilinen herhangi bir kronik hastalığı olmayan 35 kişi kontrol grubu olarak alındı.Serum agmatin değerleri yüksek performanslı sıvı kromotografisi (HPLC) yöntemiyle floresans dedektörle ölçüldü. Sırtuin, Deubiquitinaz ve telomeraz düzeyleri eliza yöntemi kullanarak değerlendirildi. İstatistiksel analiz sonucu hasta ve kontrol grubunda deubiquitinaz yönünden bir farklılık bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a progressive disease that has both chronic bronchitis-related changes in airways and differences of emphysema in the lung parenchyma. Besides, it has increasing importance in the whole world and cause mortality. Ageing is a complex and irreversible process involving cell, tissues, organs and systems that occurs as a results of numerous endogenous and exogenous factors. Agamtin, telomerase, deubiquitinase and sirtuin molecules are appeared during ageing process. A better understanding of the role of these molecules in ageing process may lead to advance now therapy for COPD and comorbidities. In resarch, understanding the effect of molecules during aging pathway whether or not open new horizons for early diagnosis and treatment of disease. In our study, we aimed to evaluate the relationship between serum levels of agmatine, telomerase, sirtuin and deubiquitinase from aging molecules in COPD. 35 patients with COPD and 35 healhty persons who do not have any chronic disease were partipicated in this study. Serum agmatine levels were measured by fluorescence dedector with using high performance liquid chromatography method (HPLC). Serum Sirtuin, dequibiquitinase and telomerase levels was performed by using the ELISA method. As a result of statical analysis in the terms of the deubiquitinase showed no differences between patients and control groups (p>0.05).