Ovaryohisterektomi yapılan kedilerde preemptif butorfanol ve karprofen uygulamalarının kortizol, C- reaktif protein ve yaşamsal veriler üzerine etkileri
The effect of preemptive butorphanol and carprofen administrations on Cortisol, C-reactive protein andvital data in cats undergoing ovariohysterectomy
- Tez No: 576512
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYAZIT MUSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı rutin ovaryohisterektomi (OHE) operasyonu geçiren sağlıklı kedilerde farklı analjezik ilaçların preemptif uygulamalarının postoperatif ağrı ve stres düzeyine olan etkilerinin araştırılmasıydı. Çalışma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne OHE talebiyle getirilen 21 adet dişi kedi üzerinde gerçekleştirildi. Kediler rastgele 3 eşit gruba [Karprofen Grubu (n=7), Butorfanol Grubu (n=7), Kontrol Grubu (n=7)] ayrıldı. Anestezi protokolü öncesinde preemptif analjezik uygulamaları [Karprofen Grubu (karprofen 4 mg/kg), Butorfanol Grubu (butorfanol 0,4 mg/kg)] yapıldı. Kontrol Grubu'na ise sadece serum fizyolojik (0,5 ml deri altı) uygulandı. Daha sonra genel anestezi ve benzer çevresel koşullar altında OHE operasyonları gerçekleştirildi. Ağrı ve stres değerlerini belirlemek amacıyla preoperatif dönemde, postoperatif 2, 4 ve 6. saatlerde kan örnekleri alındı. Bu örneklerden kortizol ve C-reaktif protein (CRP) düzeyleri ölçüldü. Preoperatif dönemde, postoperatif 0, 30, 60, 90. dakikalarda, 4 ve 6. saatlerde kalp atım sayısı, solunum sayısı ve vücut sıcaklığını içeren yaşamsal fonksiyonlar kaydedildi. Postoperatif 1, 2, 3, 4, 5 ve 6. saatlerde kedilerin ağrı ölçekleri değerlendirildi. Serum CRP ve kortizol düzeylerinde gruplar arasında önemli bir farklılık görülmedi. Grup içinde yapılan tekrarlı ölçümlerde, CRP düzeyleri tüm gruplarda benzerken, kortizol düzeylerinin Butorfanol ve Kontrol gruplarında postoperatif 4. Saatten sonra önemli ölçüde yükseldiği görüldü. Kalp atım ve solunum sayılarında anesteziye bağlı olarak tüm gruplarda anlamlı düşüşler görülürken, bu bulguların ağrı değerlendirmesi ile ilişkilendirilemeyeceği düşünüldü. Vücut sıcaklıklarında anestezi ve muhtemelen analjezik madde ile ilişkilendirilebilecek değişimler tespit edildi. Ağrı ölçeği tüm ölçüm zamanlarında Kontrol Grubu'nda diğer iki gruptan yüksekti ve postoperatif 2 ve 4. saatlerde istatistiksel farklılığın ortaya çıktığı gözlemlendi. Postoperatif 5 ve 6. saatlerde isexi Karprofen Grubu'nun ağrı ölçeğinin diğer iki gruptan önemli düzeyde düşük olduğu belirlendi. Postoperatif dönem boyunca, Karprofen Grubu'ndaki analjezik etkinliğin Butorfanol Grubu'ndan daha uzun süreli olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of preemptive administration of different analgesic drugs on postoperative pain and stress levels in healthy cats undergoing routine ovariohysterectomy (OHE). The study was performed on 21 female cats which are brought to Aydın Adnan Menderes University Veterinary Faculty for OHE submission. Cats were randomly divided into 3 equal groups [Carprofen Group (n = 7), Butorphanol Group (n = 7), Control Group (n = 7)]. Preemptive analgesic drugs [Carprofen Group (carprofen 4 mg/kg), Butorphanol Group (butorphanol 0,4 mg/kg)] were administered before anesthesia protocol. Saline injection (0,5 ml subcutaneously) was administered to the Control Group. Afterwards, OHE operations were performed under general anesthesia and similar environmental conditions. Blood samples were collected to determine pain and stress levels during preoperative period and postoperative 2nd, 4th and 6th hours. Cortisol and C-reactive protein (CRP) levels were measured from these samples. Vital functions including heart rate, respiratory rate and body temperature were recorded at preoperatively and postoperative 0, 30, 60, 90 minutes and also at 4th and 6th hours. Pain scores of the animals were evaluated at postoperative 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th hours. No significant differences were observed at serum CRP and cortisol levels between groups. In the repeated measurements of the same groups, CRP levels were similar between all groups, but cortisol levels were significantly higher than Butorphanol and Control groups beginning from postoperative 4th hour. Significant decreases in heart rates and respiratory rates in all groups were observed due to anesthesia, but it was thought that these findings could not be associated with pain assessment. Changes were determined in body temperatures in relation to anesthesia and possibly to analgesic substance. Pain scores were higher at all measurement points in the Control Group than two other groups and statistical differences were observed atxiii postoperative 2nd and 4th hours. The pain scores of the Carprofen Group was significantly lower than two other groups at postoperative 5th and 6th hours. It was thought that, the analgesic activity in the Carprofen Group was longer than the Butorphanol Group during the postoperative period.