Küçük hücre dışı akciğer kanseri nedeniyle uygulananpnömonektomiler: Morbidite ve mortaliteyi etkileyen faktörler
- Tez No: 576523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ BEDİRHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) için uygulanan pnömonektomilerin yüksek morbidite ve mortaliteye sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, pnömonektominin erken (ilk 30 gün) morbiditesi ve mortalitesini etkileyen faktörleri araştırmaktır. Materyal ve Metod: 1994 ve 2001 yılları arasında KHDAK nedeni ile elektif pnömonektomi uygulanan 101 hasta geriye dönüşümlü olarak incelendi. Tümör nedeniyle yapılan tamamlayıcı pnömonektomiler çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Olgularımızın 97' si erkek, 4 kadın ve ortalama yaşları 56±9.6 (30-75) idi. Postoperatif dönemde 53 hastada komplikasyon gelişti. Morbidite nedenleri 41 (%77) olguda kardiyopulmoner kaynaklı idi. 9 olgu ilk 30 gün içerisinde kaybedildi. Mortalite nedenleri; 3 (%33) kardiyopulmoner yetmezlik, 2 (%22) hemoraji, 2 (%22) ampiyem ve bronkoplevral fistül, 1 (%11) akciğer ödemi ve 1 (%11) solunum yetmezliği idi.“Univariate”analizde kardiyopulmoner morbiditeyi etkileyen faktörler; yaş (>60), FEV1 (
Özet (Çeviri)
Background and Objective: It has been well known that pneumonectomy for non-small cell lung cancer (NSCLC) is associated with high morbidity and mortality rates. The purpose of this study was to investigate factors influencing 30-day morbidity and mortality following pneumonectomy for NSCLC. Material and Methods: We retrospectively reviewed 101 elective pneumonectomies for NSCLC at our hospital between 1994 and 2001. Completion pneumonectomies were excluded from the study. Results: There were 97 men and 4 women with a mean age of 56±9.6 (range 30-75). Fifty-three patients developed complications postoperatively. Most of them (n=41, 77%) was cardiopulmonary in origin. Nine patients died within 30 days. Cause of death was cardiopulmonary arrest in 3 (33%), bleeding in 2 (22%), empyema and bronchopleural fistula in 2 (22%), pulmonary oedema in 1 (11%), and respiratory failure in 1 (11%) patient. Univariate analysis showed that age over 60 years, FEV1 of less than 2 Litres and presence of bronchopleural fistula (BPF) were factors adversely affecting cardiopulmonary morbidity (p=0.006, 0.029, and 0.0001 respectively).