Tip-2 diyabetli hastalarda farkli şiddetteki gözetimli egzersiz programlarinin egzersiz kapasitesi ve kognitif fonksiyon üzerine etkisi
The effect of supervised exercise programsof different intensitieson exercise capacity and cognitive function in type-2 diabetic patients
  1. Tez No: 576535
  2. Yazar: EMRE ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE GÜLDEN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç:Diyabet hastalarında aerobik kapasitede azalma ve kognitif etkilenim görülmektedir.Bu sebeple çalışmamızın amacı; yüksek yoğunluklu intervalli aerobik egzersizler ile orta şiddette devamlı aerobik egzersizlerin aerobik kapasite ve kognitif fonksiyon üzerine etkisini incelemekti. Gereç ve Yöntem:Çalışmaya, hekim tarafından diyabet tanısı almış 28 katılımcı dahil edilerek kliniğe başvuru sıralarına göre sırasıyla 2 gruba ayrıldı. Program öncesi tüm katılımcıların aerobik kapasite, kognitif fonksiyon, solunum kapasitesi, vücut kompozisyonu, kas gücü ve enduransı ile nöropati semptomları değerlendirildi. Her iki gruba da yüksek yoğunluklu intervalli aerobik egzersiz programı (YYİAE) ve orta yoğunlukta devamlı aerobik egzersiz programı (OYDAE) uygulandı. Her program haftada 3 gün olmak üzere 6 hafta boyunca devam ettirildi. İki program arasında geçiş yapmadan önce katılımcılara 6 haftalık ev programı düzenlendi. Bulgular:Katılımcıların her iki egzersiz programında grup içi kıyaslamalara göre aerobik kapasitelerinde, kognitif fonksiyonlarında, kas enduransında, nöropati skorlarında anlamlı farkbulundu(p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose:Diabetic patients have decreased aerobic capacity and cognitive function. For this reason, the aim of our study wasto investigate the effect of high intensity interval aerobic exercises and moderate continuous aerobic exercises on aerobic capacity and cognitive function. Metods:We included 28 patients that have type-2 diabetes mellitus and divided into two groups. Before the interventions; all patients's aerobic capacity, cognitive function, respiratory capacity, body composition, muscle strength and endurance, neuropathy symptoms were assessed. To all groups either high intensity interval training (HIIT)or moderate intensity aerobic training (MİAT) was applied. Between two programs, we applied 6-weeks home exercise program to all patients. Results:Intra-groups analyzes showed that significant improvement in aerobic capacity, cognitive function, muscle endurance and neuropathy scores for all exercise groups(p0,05).