Tip 2 diyabetli hastalarda farklı yüksek şiddette aralıklı egzersiz eğitimi protokollerinin kardiyorespiratuar parametreler üzerine etkileri
Tip 2 settings with diabetes cardiorespiratory parameters of different high intensity intermittent exercise training protocols
- Tez No: 509288
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yüksek şiddette aralıklı egzersiz eğitimi (HIIT) tip 2 diyabeti (T2DM) olan hastalarda kullanılan egzersiz yaklaşımıdır. Bu çalışmada T2DM'de farklı HIIT protokollerinin glukoz konsantrasyonu ve kardiyorespiratuar parametreler üzerine etkilerini değerlendirmek amaçlandı. Çalışmaya 30 T2DM'li birey dahil edildi. Bireyler iki gruba ayrıldı. Sekiz hafta boyunca haftada 3 kez I. gruba kısa aralıklıklı (SI-HIIT) (30 s x 4, İşyükümaks % 100'ü), II. gruba uzun aralıklı (LI-HIIT) (4 dk x 4, İşyükümaks % 85'i) HIIT protokolleri uygulandı. Egzersiz eğitimi öncesinde ve sonrasında bireylerin laboratuvar ve antropometrik değerleri kaydedildi. Vücut kompozisyonları biyoelektriksel impedans analiziyle, pulmoner fonksiyonları solunum fonksiyon testiyle, solunum kas kuvveti ağız içi basıncı ölçüm cihazıyla, fonksiyonel kapasiteleri altı dakika yürüme testi (6DYT) ile, maksimal egzersiz kapasitesi artan hızda mekik yürüme testi (AHMYT) ile ve maksimal bisiklet testiyle, fiziksel aktivite düzeyleri akselerometre ile, yaşam kalitesi Diyabete Özgü Yaşam Kalitesi Anketi ile değerlendirildi. Egzersiz sırasındaki kas oksijenasyonu taşınabilir kızıl ötesi spektroskopisi ile kaydedildi. Eğitimin sonunda iki grupta da başlangıç değerleriyle karşılaştırıldığında açlık kan glukozu, HbA1c, total kolesterol, vücut kütle indeks (VKİ), vücut ağırlığı, bel çevresi, bel kalça oranı, yağ yüzdesi azaldı (p0,05). Sonuç olarak, T2DM'li bireylerde SI-HIIT protokolü ve LI-HIIT protokolü benzer etkiler göstermektedir. SI-HIIT protokolleri benzer etkileri nedeniyle zaman sorunu olan bireylerde tercih edilebilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
HIIT is an exercise approach used in patients with type 2 diabetes (T2DM). The aim of this study was to evaluate the effects of different HIIT protocols on glucose concentration and cardiorespiratory parameters in T2DM. Thirty individuals with T2DM were included in the study. The individuals were divided into two groups. The first group was trained with short intervals HIIT protocol (SI-HIIT) (30 s x 4, Workload 100 %), the second group was applied long intervals HIIT protocol (LI-HIIT) (4 min x 4, Workload 85 %). Before and after exercise training, laboratory and anthropometric values of the subjects were recorded. Body composition using bioelectrical impedance analysis, pulmonary function using pulmonary function test, respiratory muscle strength using mouth pressure device, functional capacity using six-minute walk test (6MWT), maximal exercise capacity using incremental shuttle walk test (ISWT) and maximal cycle exercise test, physical activity levels with accelerometer, quality of life using Diabetes Specific Quality of Life Questionnaire were assessed. Muscle oxygenation during exercise was recorded using portable near infrared spectroscopy device.