Romatoid Artrit interstisiyel akciğer hastalığı tutulumunda Hacettepe Romatoloji Kliniğinde izlenen hastaların morbitide, mortalite ve prognoz değerlendirmesi
Evaluation of morbitide, mortality and prognosis in patients in Hacettepe Rheumatology Clinic with Rheumatoid Arthritis-associated interstitial lung disease
- Tez No: 576540
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT KALYONCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
RA'li hastalarda pulmoner tutulum karakteristiğinin non-invaziv yöntemler olan SFT ve YÇBT ile araştırılması, kliniğimizin tedavi seçimlerinin belirlenmesi, ilaç devamlılığı, mortalite, prognoz değerlendirmesi, pulmoner tutulum tipleri ile hastaların klinik ve laboratuvar bulguları arasındaki ilişkiyi göstermek amaçlanmıştır. Kliniğimize 01.01.2010 ile 30.09.2018 arası başvuran toraks BT'si olan ve üç farklı radyolog tarafından tanısı doğrulanan 156 (%30,8 erkek) romatoid artrit interstisiyel akciğer hastalığı (RA İAH) hastası çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalarda önceden belirlenmiş klinik ve laboratuvar verileri kaydedilmiştir. Retrospektif olarak toplanan veriler uygun istatistik yöntemlerle değerlendirildi. Radyolojik değerlendirme sonrası İAH alt tipleri NSİP: 51 (%32,6), UİP:89 (%57), AD:16 (%10,2) saptandı. RA tanı yaşı 55,5 (12,1), İAH semptom yaşı 60,7 (11,5), İAH tanı yaşı 62,7 (9,7), ölüm yaşı 70,7 (47,8-85,7), İAH nedeni ile takip süresi 4,5 (3,9-5) ve RA tanısı ile İAH arasında geçen süre 6,3 (7,3) yıl bulundu. 40 (%25,6) hasta exitus olmuştur. 5 yıllık survival oranı %78 saptanmıştır. UİP olan hastalarda ölüm NSIP ve AD olanlara göre daha fazlaydı (log-rank 0.004). Ayrıca RA ve İAH arasındaki süre kısaldıkça ve plevral efüzyon varlığında ölüm daha fazladır. Multivariate analiz sonuçlarına göre RA-İAH arasının 3 yıldan kısa olması mortaliteyi 4,3 kat, UİP varlığı 10,3 kat ve plevral efüzyon bulunması 14,4 kat artırmaktadır. Kontrol BT'si yapılan hastaların %41,5'inde progresyon saptandı. Biyolojik tedavi alma oranı %44,2 bulundu. Pulse steroid ve siklofosfamidin ölen hasta grubunda anlamlı olarak daha fazla kullanıldığı, son zamanlarda ritüksimabın İAH grubunda daha fazla tercih edilen biyolojik ajan olduğu saptandı. Yeni tanı RA hastalarına başlangıç akciğer grafisi çekilmesi ve şüphelenilen hastada erken YÇBT İAH tanısının erken konması için faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate of pulmonary involvement in patients with rheumatoid arthritis by non-invasive methods which are pulmonary function tests (PFT) and high resolution computed tomography (HRCT) and to determine the treatment choices, continuity of drug treatment, mortality, prognosis and also to assess clinical and laboratory findings associated with pulmonary involvement types. Patients (n=156, 30.8% male) who had thorax BT and were diagnosed with rheumatoid arthritis interstitial lung disease (RA ILD) admitted to our clinic between 01.01.2010 and 30.09.2018 were included in the study and the diagnosis was confirmed by three different radiologists. Clinical and laboratory data which were already available before were recorded for all patients. Data collected retrospectively were evaluated with appropriate statistical methods. After radiological evaluation, ILD subtypes were NSIP: 51 (32.6%), UIP: 89 (57%), AD: 16 (10.2%). The age of diagnosis of RA was 55.5 (12.1) years, the age of symptoms of ILD was 60.7 (11.5) years, the age of diagnosis of ILD was 62.7 (9.7) years, and the age of death was 70.7 (47.8-85.7) years, the duration of follow-up due to ILD was 4,5 (3,9-5) years and the time between diagnosis of RA and ILD was 6.3 (7.3) years. Forty patients (25.6%) died. The 5-year survival rate was 78%. Mortality was higher in patients with UIP than with NSIP and AD (log-rank 0.004). Furthermore, as the time between RA and ILD was shorter and pleural effusion was present, death ratio was more. According to multivariate analysis results, ILD-RA interval shorter than 3 years, presence of UIP and presence of pleural effusion increased mortality by 4.3, 10.3 and 14.4 times, respectively. Progression was detected in 41.5% of the patients who underwent control CT. Biological treatment rate was found 44.2%. Pulse steroid and cyclophosphamide were found to be used significantly more in the dying patient group, and recently, rituximab was the more preferred biological agent in the ILD group. Initial chest radiography for the patients who have got a recent diagnosis of RA may be useful and also HRCT may be useful to diagnose ILD in suspected patients.