Denge, derin duyu ve sensorimotor elektriksel çıktılarının ardışık adımlama becerileri ile ilişkilendirilmesi
Correlation of balance, deep sense and sensorimotor electricaloutputs with sequential stepping skills
- Tez No: 576539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL DENİZ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ardışık adımlama becerisi gerektiren farklı yürüme testlerinin, denge, derin duyu ve sensorimotor elektrofizyolojik yanıt çıktıları ile ilişkilendirmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde okuyan 18-30 yaş arası, 20 öğrenci katılmıştır. Çalışmada, derin duyu, denge ve tandem yürüme testleri yapılmıştır ve katılımcının merkezi sinir sisteminin elektrofizyolojik yanıtını incelemek için Emotiv Epoc cihazı ve gövde salınımının ivmelenmesini incelemek için xsens cihazı kullanılmıştır. Alınan veriler ilişki analizi için Pearson Korelasyon ve testler arası farklara bakmak için tekrarlı ANOVA testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is the correlation of different walking tests with balance, deep sensory and sensorimotor electrophysiological response outputs that require sequential stepping skills. Materials and Methods: Twenty students between 18-30 years of age attended Marmara University Faculty of Sport Sciences. In this study, deep sensory, balance and tandem walking tests were performed and Emotive Epoc device was used to examine the participant's brain electrophysiological response and xsens device was used to examine the trunk oscillation acceleration. The data were evaluated by Pearson Correlation for correlation analysis and repeated ANOVA test to look at the differences between the tests.