Titanyum alaşımlarının ESD ile sert faz kaplanması ve karakterizasyonu
The hard phase coating of titanium alloys by ESD method and their characterization
- Tez No: 576583
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TALAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yüzey modifikasyonu, ısıl işlemin ardından yapılan en önemli endüstriyel işlemlerden birisidir. Nikel kaplama, galvanizleme gibi işlemler sıklıkla yapılırken malzemenin mekanik ve aşınma direncine etkisi sınırlı kalmaktadır. Buna karşın ESD yani elektro kıvılcım biriktirme ile kaplama daha iyi bir performans sağlamaktadır. Bu çalışmada amaç, ESD (elektro kıvılcım biriktirme) yöntemi ile TiC+TiB2 içeren elektrotla sert faz kaplanmış Titanyum alaşımı malzemelerin, Aşınma dayanımlarının ve mikro sertliklerinin test edilmesi, kaplama yapılan bölgeden kesit alınıp optik mikroskopta mikro görüntüleri çekilerek kaplama kalınlıklarının ölçülmesi ve karakterize edilmesinden oluşmaktadır. Titanyum alaşımlarının kullanım yerleri genellikle havacılık endüstrisinde yoğunlaşmıştır ve kendine iyi bir yer edinmiştir. Aşınmaya ve korozyona dirençli malzeme ile kaplanmış plakaların aşınma dayanımlarının arttırılabilmesi, endüstriyel olarak maliyetin azaltılması bakımından önemlidir. Bu nedenle, endüstriyel uygulaması oldukça yüksek bir araştırma olması için titanyum esaslı bir malzemenin yüzeyine sert faz kaplanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Surface modification is one of the most important industrial processes following the heat treatment. Processes such as Nickel-plating and galvanizing are often performed while the effect of material on mechanical and wear resistance is limited. ESD, coating with electro-spark deposition, in contrast, provides better performance. The aim of this study is to investigate the abrasion resistance and micro hardness of the titanium alloy materials which are coated with TiC+TiB2 electrode by using ESD (electro spark deposition) method, and characterization of coating and measuring the coating thicknesses by taking the sections from the coated area and taking micro pictures on the optical microscope. The uses of titanium alloys are generally concentrated in the aerospace industry and have a good place for themselves. The abrasion resistance of the plates coated with corrosion and corrosion-resistant materials can be increased and it is important to reduce the industrial cost. Therefore, in order to be a highly researched industrial application, hard phase coating was made on the surface of a titanium based material.