ESD ile sert faz kaplanmış titanyum alaşımlarının ve çeliklerin lazer ile işlenmesi ve karakterizasyonu
The laser processing of titanium alloys and steels which are hard phase coated by ESD method and their characterization
- Tez No: 495200
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TALAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yüzey modifikasyonu, ısıl işlemin ardından yapılan en önemli endüstriyel operasyonlarından birisidir. Galvanizleme, nikel kaplama gibi işlemler sıklıkla yapılırken malzemenin mekanik ve aşınma direncine etkisi sınırlı kalmaktadır. Buna karşın ESD ( elektro kıvılcım yığma ) yani elektro kıvılcım ile kaplama daha iyi bir performans sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, ESD yöntemi ile değişik oranlarda TiC ve TiB2 içeren elektrotlarla sert faz kaplanmış çelik ve Ti alaşımı malzemelerin, LAZER kullanılarak işlenme veya kesme kapasitesinin ve bu işlemin sonucunda oluşacak olan yapının karakterize edilmesinden oluşmaktadır. Şerit haldeki alaşımlı çeliklerden yapılmış kesiciler, özellikle bi-metal şerit testereler, metal kesme endüstrisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Kesici ağızların zamanla aşınmasını önlemek amacıyla kesici ağızları alaşımlandırılabilir ve servis ömürleri de uzatılabilir. Ti alaşımlarının kullanım yerleri genellikle havacılık endüstrisinde yoğunlaşmıştır ve kendine iyi bir yer edinmiştir. Aşınmaya ve korozyona dirençli malzeme ile kaplanmış plakaların LAZER ile işlenebilirliği, endüstriyel olarak maliyetin azaltılması bakımından ve aynı zamanda kesme işlemi sırasında ne tür reaksiyonların ortaya çıktığını görmek açısından önemlidir. Bu nedenle, endüstriyel uygulaması oldukça yüksek bir araştırma olması için hem demir esaslı ve hemde demir dışı bir malzeminin kaplanması gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında, Ti alaşımları da, yüksek sıcaklık uygulamalarında kullanılmakta ancak yüzeylerinde oluşturulan kaplama tabakası endüstriyel uygulamalara her zaman yeterince cevap verememektedir. ESD ile kaplanacak olan Ti alaşımlarının yüzeylerinin LAZER işleme sırasındaki performansları, yaygın bir etki bırakması açısından önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Surface modification is one of the most important industrial operation carried out after the heat treatment. The effect of processes such as galvanizing and nickel plating on mechanical and corrosion resistance is often limited. However, Electro spark deposition, namely, electric spark coating offers better performance. The purpose of this research, includes the processing or cutting capacity of ESD (electro spark deposition) coating of titanium alloy materials and steel with hard phase covered with electrodes containing TiB2 and Tic in different proportions using LASER and the characterization of the structure which will occur as a result of this process. The cutting strip made of steel alloy, especially the bimetal band saw blades, it is often used in metal cutting industry. In order to prevent the wear of the cutting edges in time, the service life of the cutting edge may be extended by alloying. The use of titanium alloy is usually concentrated in the aerospace industry and finds its best position there. Laser process ability of the coated plate with a corrosion and abrasion resistant material is important to see industrially reducing the costs and also what types of reactions occur during the cutting process. Therefore, in order to make the research more industrial, a ferrous and a non ferrous material was selected for coating. Furthermore, Ti alloys are used in high temperature applications, but also the coating layer formed on the surface cannot always respond adequately to industrial applications. The performance during laser processing of surface of ESD coated Ti alloy is considered to be important to leave a widespread effect.