Pasif sigara içiciliğinin erken çocukluk çağı çürüğü üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of passive smoking on early childhood caries
- Tez No: 576660
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AVŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı pasif sigara içiciliğinin erken çocukluk çağı çürüğüne etkisinin çocuklarla aynı evde yaşayan bireylerin sigara içme sıklıkları değerlendirilerek incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya yaş aralığı 12 – 71 ay olan 400 adet EÇÇ tanısı almış kız/erkek çocuk dahil edildi. Çalışma kapsamındaki toplam 400 çocuğun çürük, dolgulu ve çürük nedeniyle çekilmiş dişler DSÖ'nün kriterlerine göre belirlendi. Prenatal ve postnatal pasif sigara içiciliği, sözlü anket yöntemi ile değerlendirildi. Prenatal, perinatal, postnatal ve sosyodemografik faktörlerin etkisi istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study is to investigate the effect of passive smoking on early childhood caries by evaluating clinical examination, family demographic information of children and smoking frequency of individuals living in the same household with children. Material and Method: The study included 400 children with age range 12 to 71 months and all children who met the criteria for inclusion in the study. In the survey form of 400 children included in the study, caries and filled teeth and teeth pulled due to caries were marked in the mouth chart. In our study, the dmft [d: decayed, lost and filled] index, which was determined by the World Health Organization, was used to show the state of the mouth level of the population (WHO, 1997). Intraoral examinations of the patients; In the light of the reflector of the dental unit, in the sitting position, the surfaces of all teeth were evaluated by the same physician with the help of mirror and sond. The caries lesion in the teeth was defined as areas that changed color and where the sonde tip could enter. Hard colored spots without indentation and pits were not evaluated. The effects of prenatal, perinatal, postnatal and sociodemographic factors on total dmft were analyzed statistically. Results:There was a statistically significant difference between prenatal and postnatal smoking levels of children and mean dmft of children.