Türkiye'de tarımsal finansman ve kredi uygulamaları: Tekirdağ ili örneği
Agricultural finance and credit practices in Turkey: Tekirdağ example
- Tez No: 576665
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ekonomisinde önemli bir paya sahip olan tarım sektörünün finansmanı ve kredi uygulamaları incelenmiş, Tekirdağ ili örnek gösterilerek tarımsal finansmanın öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma, Tekirdağ ilinde yer alan onbir ilçede çiftçi kayıt sistemine dahil olan çiftçiler arasında oransal dağılım ile seçilen 169 tarım işletme sahipleri ile yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan anketlerden yola çıkılarak ve birincil ve ikincil veriler kullanılarak tamamlanmıştır. Saha araştırmasında anketlerden elde edilen veriler, istatiksel olarak bilgisayar ortamında paket program ile lojistik regresyon yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmada, İşletmelerin, sosyo-ekonomik analizleri yapılarak, kredi durumları incelenmiştir. İşletmelerin finansman ihtiyaçlarını hangi kurumlardan karşıladıkları saptanmıştır. İnceleme sonucunda, tarımsal işletme sahiplerinin % 82,20'si Ziraat Bankası'ndan, %16,60'ı Özel bankalardan tarımsal kredi kullanarak işletmelerini finanse ettikleri saptanmıştır. İşletmelerin ziraat bankasını tercih etme sebeplerinin ise faiz oranlarının uygunluğu gelmektedir. Sonuç olarak, özel bankaların tarım bankacılığına girmesi ile bankacılık sektöründe tarım kredilerinde rekabet artmıştır. Tarım kredilerinde üreticiye sunulan enstürümanlar çeşitlenmiştir. Ancak, tarım sektöründe faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle üretici, kuruluş amacı tarım sektörünü desteklemek olan Ziraat Bankası'nı tercih etmektedir. Bu nedenle, tarımsal finansman ve kredi uygulamalarında kredi maliyetlerinin düşürülmesi üretici için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the agricultural sector, which has a significant share in Turkey's economy and finance lending practices were examined, showing examples of Tekirdag province aimed to reveal the importance of agricultural financing. The survey was completed by using questionnaires with 169 farm owners selected with the proportional distribution among the farmers included in the farmers registry system in eleven districts in Tekirdağ province, using the primary and secondary questionnaires. The data obtained from the surveys in the field research were analyzed statistically by computerized software package and logistic regression method. In the study, socio-economic analyzes of enterprises and their credit status were examined. The financial needs of enterprises are examined by which institutions they meet. As a result of the survey, it was determined that agricultural holdings accounted for 82,20% of Ziraat Bank, 16,60%. The reasons for preferring the agricultural bank are the appropriateness of interest rates. As a result, competition in agricultural loans increased in the banking sector as private banks entered agricultural banking. The instruments presented to the producer in agricultural loans have diversified. However, due to the high interest rates in the agricultural sector, the producer prefers the Ziraat Bank, whose purpose is to support the agricultural sector. Therefore, it is important for the producer to reduce credit costs in agricultural financing and loan applications.