Şaşılık cerrahisinin oküler kan akımı üzerindeki etkilerinin doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of strabismus surgery on ocular blood flow with the color doppler ultrasonography
- Tez No: 576666
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN BAHAR ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, şaşılık cerrahisi uygulanan hastaların göz hemodinamisindeki olası değişiklikleri, renkli Doppler ultrasonografi ile değerlendirmeyi amaçladık. Şaşılık yakınması ile kliniğimize başvuran 18 hastanın cerrahi tedavi uygulanan 20 gözü ile kırma kusuru hariç oftalmolojik yada sistemik problem olmayan ve hasta grubuyla yaş ve cinsiyet açısından uyumlu 20 gönüllü bireyin sol gözleri (toplam 40 göz), renkli Doppler ultrasonografi ile değerlendirildi. Her iki grupta da oftalmik arter, santral retinal arter, kısa posterior silier arter, uzun posterior silier arter ve santral retinal venden alınan spektral Doppler dalga formları incelenerek, piksistolik hız (PSH), enddiastolik hız (EDH), resistivite indeksi (Rİ), pulsatilite indeksi (Pİ), akselerasyon indeksi (Aİ) ve akselerasyon zamanı (AZ) değerleri kaydedildi. Hasta grubunda postoperatif 1. gün ve 1. ayda tetkikler tekrarlandı. Tek kas cerrrahisi uygulanan 7 göz ile iki kas cerrahisi uygulanan 13 göz arasında, preoperatif yada postoperatif Doppler değerleri açısından anlamlı istatistiksel farklılık oluşmadı. Ayarlanabilir sütür tekniği uygulanan ve uygulanmayan hasta gruplarına ait Doppler değerleri de istatistiksel olarak farklı değildi. Ayrıca, tüm hasta grubunun preoperatif Doppler değerleri ile postoperatif 1. gün yada 1.ay değerleri karşılaştırıldığında da istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Çalışmanın sonunda; daha önce bazı yayınların aksine, tek yada iki horizontal rektus kasına yönelik şaşılık cerrahisinin oküler kan akımı üzerine belirgin etkisi olmadığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to investigate the potential alterations of ocular hemodynamics after strabismus surgery with the use of color Doppler ultrasonography. Twenty eyes of 18 patients with the complaint of squint who admitted to our ophthalmology clinic were evaluated. For comparison, we also evaluated the left eyes of 20 healthy age and sex matched volunteers. Ophthalmic artery, central retinal artery, short posterior ciliary artery, long posterior ciliary artery and central retinal veins of both groups were evaluated. With spectral analysis; peak systolic velocity, end diastolic velocity, resistivity and pulsatility indices, acceleration time and acceleration index values were calculated. All these examinations were repeated in patient population at first day and first month of postoperative period. There were not a statistically significant difference between single horizontal rectus muscle surgery group (7 patients) and two horizontal rectus muscle surgery group (13 patients). Adjustable suture procedure had not a statistically significant effect on retrobulber hemodynamics. We also could not find a significant difference between the preoperative and postoperative Doppler examinations. In contrary to some recent papers, we can conclude that the strabismus surgery involving single or two horizontal rectus muscles does not have a serious impact on retrobulbar blood flow.