Rüzgar enerji santralleri için uygun alanların coğrafi bilgi sistemi (CBS) ile belirlenmesi: Tekirdağ ili örneği
Determination of suitable areas for wind power plants with geographical information system (GIS): Sample of Tekirdağ province
  1. Tez No: 576703
  2. Yazar: NURSEDA AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ALBUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
RÜZGAR ENERJİ SANTRALLERİ İÇİN UYGUN ALANLARIN COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ (CBS) İLE BELİRLENMESİ: TEKİRDAĞ İLİ ÖRNEĞİ Son zamanlarda nüfusun artışı ile doğru orantılı olarak artış gösteren enerji kullanımı insanları rezervleri tükenen, yenilenemeyen enerji kaynaklarından sınırsız ve kısmen daha temiz olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirmiştir. Bu yönlendirmeler sonucunda yine teknolojide yaşanan gelişmeler sonucunda ortaya çıkan Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama ile yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılabileceği yerlerin tespiti daha fazla kolaylaşarak, bu teknolojiler sayesinde kurulacak olan santrallerinin yerlerinin tespiti belli başlı veriler ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgâr enerjisi üzerinde durularak, meteorolojiden elde edilen bir yıllık iklim verileri, DEM (yükseklik - eğim haritaları) ve enerji nakil hatlarını gösteren haritalar ile Tekirdağ İli üzerinde kurulabilecek olan Rüzgâr enerji santrallerinin yer tespiti yapılmıştır. Alan tespiti verilerin girilmesi ve koordinat çakıştırmaları ile açık kaynak kodlu QGIS yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Anahtar Kelimeler; Rüzgar enerji santrali, Yenilenebilir enerji kaynakları, Coğrafi bilgi sistemleri, Rüzgâr enerjisi, Açık Kaynak Kodlu QGIS Yazılımı.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF SUITABLE AREAS FOR WIND POWER PLANTS WITH GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM (GIS): SAMPLE OF TEKİRDAĞ PROVINCE Recently, the use of energy, which has increased in direct proportion to the increase in population, has directed people to renewable energy sources, which are depleted, which cannot be renewed, and which are unlimited from non-renewable energy sources. As a result of these advances, it is possible to determine the places where renewable energy sources can be used with the Geographical Information Systems and Remote Sensing which are produced as a result of the developments in technology and the determination of the locations of the power plants that will be established by these technologies can be realized with certain data. In this study, wind energy from renewable energy sources, the annual climate data obtained from meteorology, DEM (elevation - slope maps) and maps showing the power transmission lines and the wind power plants that can be established on the province of Tekirdag were determined. Area determination was done by using open source QGIS software by entering data and coordinate overlaps. Keywords; Wind power plant, Renewable energy sources, Geographic information systems, Wind energy, Open Source QGIS Software.