Farklı kök ortamları ve gübrelerin Atatürk çiçeğinde bitki ve brakte gelişimine etkisi
Effect of various root media and fertilizers on the plant and bract development of poinsettia
- Tez No: 576702
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI KÖK ORTAMLARI VE GÜBRELERİN ATATÜRK ÇİÇEĞİNDE BİTKİ VE BRAKTE GELİŞİMİNE ETKİSİ Sibel EŞMEN Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Servet VARIŞ Bu çalışma, farklı kök ortamları (perlit, torf ve %75 torf +%25 süper iri perlit) ve beş farklı su ve gübrenin mini Atatürk çiçeğinde (Euphorbia pulcherrima) bitki ve brakte gelişimine etkisini araştırmak amacıyla, ışıklandırılmış Bahçe Bitkileri Bölüm laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre iki yinelemeli olarak kurulmuş, hidroponik çözelti ile yetiştiriciliğin yapıldığı perlit kontrol olarak kullanılmış, torf ve %75 torf +% 25 süper iri perlit kök ortamları ise beş farklı su ve gübre uygulamasıyla faktöriyel olarak düzenlenmiştir. Denemede perlit kontrol için hidroponik çözelti: ppm olarak 140 N, 41 P, 272K, 125 Ca, 25 Mg, 57 S, 3 Fe, 0.7 Mn, 0.4 B, 0.2 Cu, 0.2 Zn ve 0.05 Mo kullanılmıştır. Perlit saksı kültürü için altlıklar bir havuz olarak kullanılmış, bu altlık daha büyük bir altlık içine konup, %10-20 drenaj çözeltisi ikinci altlıkla toplanarak atılmıştır. Havuzdaki çözelti bitince saksı üstünden sulama kabıyla hidroponik çözeltisi uygulanmıştır. Torf ortamlarında su ve gübre uygulamaları: 0. Sadece su 1. Bölüm çözeltisi ppm olarak 350 N, 100 P2O5, 400 K2O her sulamada verilmiştir. 2. Hidroponik çözelti;Her sulamada verilmiştir. 3. 264 N, 46 P2O5, 135 K2O + 0.1ppm Mo (Ecke ve ark, 1999) Her sulamada verilmiştir. 4. Osmocote (yavaş etkili granül gübre) 15-9-12-2+TE (N, P2O5, K2O, Mg) den 3,3g/L üst gübreleme olarak verilip, torfa karıştırılmış ve tek uygulama yapılmıştır. Deneme sonuçlarına göre, hidroponik çözeltiyle yetiştirilen perlit kontrol ortamı çiçek sayısı ve kök ağırlığında, en ii iyi sonucu vermiştir. Köklü ve köksüz bitki ağırlığında, perlit kontrol en yüksek ağırlığı vermiş fakat torf +sadece su ile aynı grupta yer almıştır. Brakte sayısı yönünden ise %75 torf +%25 süper iri perlit+osmocote kombinasyonu birinci, perlit kontrol ise ikinci gruptadır. Buna göre mini Atatürk çiçeği yetiştiriciliğinde, bitkilerin, perlit ortamında hidroponik çözeltiyle yetiştirilmesi, en iyi sonucu verecektir. Torf ortamlarında ise, torfa temel gübre katılmışsa, satışa kadar sadece su verilmesi, bitki gelişmesi için yeterli olacaktır. Torf olarak Klassmann potground-H sphagnum torfu kullanılmış olup, EC'si 0,72 mS/cm (1:2 süspansiyon yöntemine göre), pH'ı 5,5-6,5; içerdiği gübre 14-10-18 (N, P2O5, K20)1,5 kg/m3 olup, mg/L olarak 210 N, 150 P2O5 ve 270 K20 verir. Bu temel gübre araştırmada kullanılan mini Atatürk çiçeği yetiştiriciliğinde yeterli olmaktadır. Brakte sayısı yönünden ise torf için, %75 torf +%25 süper iri perlit+osmocote kombinasyonu önerilebilir. Torfa temel gübre katılmamışsa, mini Atatürk çiçeği için de normal sulu gübre uygulaması yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis EFFECT OF VARIOUS ROOT MEDIA AND FERTILIZERS on the PLANT and BRACT DEVELOPMENT of POINSETTIA Sibel EŞMEN Tekirdağ Namık Kemal University Graduate School of Natural and Applied Sciences Main Science Division of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Servet VARIŞ The effect of various root media (very coarse perlite, peat and 75% peat+25%very coarse perlite) and five different fertilizers in mini poinsettia (Euphorbia pulcherrima) were investigated in the laboratory of horticultural department with artificial lighting. The experiment was planned as a randomized blocks with two replications. Growing in perlite with hydroponic solutions was used as a control in the experiment. Peat and 75%peat+25%perlite were arranged factorially with five different water and fertilizer applications. The hydroponic feed used for perlite control contained as ppm: 140 N, 41 P, 272K, 125 Ca, 25 Mg, 57 S, 3 Fe, 0.7 Mn, 0.4 B, 0.2 Cu, 0.2 Zn ve 0.05 Mo.The saucers were used as a reservoir for perlite pot culture.First saucer was put in another big saucer to collect the 10-20 percent drainage solution which is thrown out after applications.When the feed finished in reservoir the hydroponic feed was given to the perlite surface. Water and fertilizer applications for peat were: 0)Only water(0) 1)Department liquid feed (350 ppm N,100 ppm P2O5,400 ppm K2O) applied at every watering 2)Hydroponic liquid feed applied at every watering 3)264 ppm N,46 ppm P,135 ppm K+0.1ppm Mo(Ecke and ark 1990) applied at every watering 4)Osmocote (15+19+12+2Mg+TE)as a topdressing 3,3g/L,only one application. According to the results,perlit control with hydroponic solution gave the best result for the flower number and root weight per plant.The plant weight with or without root was highest in perlite control but peat and water combination was in the same group with perlite control.The bract number per plant was highest in 75% peat and 25% perlite+osmocote combination and perlite control was in the second group. According to the results, growing in perlite with iv hydroponic feed would give the best results for mini poinsettia growing. 75%peat and 25%perlite + osmocote combination can be recommended for the bract number per plant.If no base fertilezers was used for peat,the normal liquid feed should be applied for mini poinsettia growing.