Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan konjenital diafragma hernisi ve özofagus atrezisi tanılı hastaların retrospektif analizi
The Retrospective Analysis of Patients with Congenital Diaphragmatic Hernia and Esophageal Atresia in the Newborn Intensive Care Unit
- Tez No: 576768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ŞERAFETTİN TEKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde takip ve tedavi edilen konjenital diafragma hernisi ve özofagus atrezisi tanılı hastaların klinik sonuçlarını değerlendirmek, mortalite oranlarını ve prognoza etki eden faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, Ocak 2010-Aralık 2018 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip ve tedavi edilen 38 konjenital diafragma hernisi ve 67 özofagus atrezisi tanılı hastanın verileri geriye dönük olarak incelendi. Veriler sayı ve yüzde olarak sunuldu. İstatistiksel analizler için Mann-Whitney U ve ki kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the clinical results of patients diagnosed with congenital diaphragmatic hernia and esophageal atresia in our clinic and to determine the mortality rates and the factors affecting the prognosis. Materials and Methods: In this study, the data of 38 patients with congenital diaphragmatic hernia and 67 patients with esophageal atresia followed-up and treated in the Neonatal Intensive Care Unit of Atatürk University Medical Faculty between January 2010 and December 2018 were retrospectively analyzed. The data were given with numbers and percentages. Mann-Whitney U and chi-square tests were used for the statistical analysis.