Restoran işletmelerinde yiyecek-içecek maliyetlerinin denetimi ve bir uygulama
The audit of cost of food and drinks in restaurant business and an implementation
  1. Tez No: 576834
  2. Yazar: NEZAHAT KESKİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İşletmelerin, artan rekabet koşulları altında sektörde başarılı olabilmeleri ve devamlılık sağlayabilmeleri için sadece satış odaklı bir anlayış belirlemeleri yeterli değildir. Günümüzde satış kadar önemli diğer bir kalem ise maliyet unsurudur. Bu nedenle işletmeler, maliyetlerin kontrol altında tutulması ve azaltılması amaçlı maliyet denetimine ihtiyaç duymaktadır. Bu amaçla; restoran işletmelerinde yiyecek ve içecek maliyetlerinin denetimi için gerekli olan unsurların, kontrol süreçlerinin, yöntemlerinin üzerinde durulmuştur. Son bölümde; bir işletmede yapılan uygulama ile de maliyetleri ilgilendiren süreçlerin işleyişine ve denetimine yer verilmiştir. Bu süreçler sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda ise yiyecek-içecek maliyetlerini ilgilendiren süreçlerin iyileştirilmesi, hata ve hileli durumların önlenmesi ve işletmeye artı bir değer yaratılması açısından bazı görüş ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It's not enough to focus on sales only to be successful and permanent in the rivalry sector of restaurants. Nowadays the fact of costs is as important as sales. So they need to have an audit of cost in order to decrease and control the costs. The things that are needed for the audit of cost of food and drinks, the controlling process authentication techniques are told here. The working and the control of processes about the costs is given with an implementation practiced in a business in the last part. With the information that is taken from these processes, suggestions and offers are given about the improvement of the cost of food and drinks, the preventation of faulty and fraudulent situations and the increase of the value of the business.