Deneysel miyoglobinürik akut böbrek hasarında oksitosinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of oxytocin onexperimental myoglobinuric acute kidney injury
  1. Tez No: 576902
  2. Yazar: HATİCE ÖZATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Miyoglobinürik akut böbrek hasarının patofizyolojisinde NO ve SOR'un önemli rol oynadığı bildirilmektedir. Bizde çalışmamızda anti-oksidan etkisi olan OT'nin, MABH'nin sıçan böbreklerinde yol açtığı hasara karşı anti-oksidan, histopatolojik ve böbrek fonksiyonları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda her grupta 8'er sıçan olmak üzere toplam 32 adet 190-230 gr ağırlığında Spraque Dawley sıçan kullanıldı. Enjeksiyondan 24 saat önce susuz bırakılan K ve K+OT grubu sıçanlara im FS, MABH ve MABH+OT gruplarına 8 ml/kg dozunda verilecek olan %50'lik gliserol solüsyonuna göre bulunan toplam hacim, eşit miktarlarda arka bacak kaslarına uygulandı. Gliserol enjeksiyonundan 1 ve 24 saat sonra K ve MABH grubuna ip FS, OT ve MABH+OT gruplarına ip 40 IU/kg dozunda OT enjekte edildi. Denekler 24. saatindeki ip enjeksiyonundan sonra metabolik kafeslere alınarak 24 saatlik idrarları toplandı. Gliserol enjeksiyonundan 48 saat sonra sıçanlar anestezi altında kanları ve her iki böbreği alınarak sakrifiye edildi. Çalışmamızda K grubuna göre MABH grubu karşılaştırıldığında MABH grubunda AST, ALT ve LDH aktiviteleri, serum üre, kreatinin, Na+, K+, MDA, glutatyon düzeyleri ile idrar hacimleri, Fe Na+, Fe K+ düzeylerinde artma gözlenirken, idrar üre, kreatinin, Na+, K+, kreatin klirensi, idrar oksitosin, idrar ve böbrek NO düzeylerinde azalma gözlendi. MABH+OT grubunda böbrek NO düzeyinde anlamlı bir artma gözlendi. Bu sonuçlar göz önüne alınarak OT'nin dozu, veriliş sıklığı, veriliş yolu ve böbrek hasarı oluştuktan sonraki uygulandığı saatlerde düzenleme yaparak moleküler düzeyde daha anlamlı bir çalışma yapılması gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
It is known that nitric oxide and free oxygen radicals play an important role in the pathophysiology of myoglobinuric acute kidney injury. In our study, we aimed to investigate the effects of oxytocin, which has anti-oxidant effect, on anti-oxidant, histopathological and renal functions of MABH against damage caused in rat kidneys.. In our study, a total of 32 190-230 g Spraque Dawley rats were used in each group. A total volume of 50% glycerol solution to be given to the FS, MABH and MABH+OT groups at a dose of 8 ml/kg was applied to the hind limb muscles in equal amounts. 1 and 24 hours after glycerol injection, im FS was enjected to the K and MABH groups, oxytocin was injected to the K and MABH groups at a dose of ip 40 IU/kg to the rats. The subjects were taken to metabolic cages after 24 hours ip injection and 24 hour urine was collected. 48 hours after the glycerol injection, the rats were sacrificed by taking blood and anesthetized kidneys under anesthesia. In our study, serum urea, creatinine, Na+, K+, MDA, glutathione levels and urinary volume increased in MABH group compared to MABH group, whereas urinary urea, creatinine, Na+, K+, creatine klirensi, urinary oxytocin, urinary and kidney levels decreased in MABH group compared to MABH group. A significant increase in renal no level was observed in MABH+OT group. Taking these results into consideration, we think that a more meaningful study should be done at the molecular level by arranging the dose of oxytocin, frequency of delivery, route of delivery and the time after the kidney damage occurs