Bankaların kurumsal sürdürülebilirlik performanslarının bulanık vikor yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of banks' corporate sustainability performances by fuzzy vikor method
- Tez No: 576947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL ÖZKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bankacılık sektörü son dönemlerde sürdürülebilir kalkınma açısından oldukça önem arz etmektedir. Bankaların finansal parametrelerinin yanı sıra sosyal ve çevresel hizmetlerinin değerlendirilmesi kurumsal sürdürülebilirlik performanslarının bütünüyle incelenmesi açısından oldukça önemlidir. Yapılan çalışmanın amacı, 5 farklı bankanın (A1-A5) üç farklı yıldaki (2015-2017) kurumsal sürdürülebilirlik performanslarının Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden Bulanık Vikor yöntemi ile değerlendirilmesidir. Bankaların sürdürülebilirlik performanslarının incelenmesinde finansal, operasyonel ve çevresel kriterler kullanılmış olup, bu kriterler 5 kişilik birbirinden bağımsız uzman karar verici grubu tarafından değerlendirilmiştir. Toplam aktif değişim oranı, nakdi krediler değişim oranı, toplam özkaynak değişim oranı, mevduat değişim oranı, sermaye yeterlilik oranı, toplam şube sayısı, toplam müşteri sayısı, toplam ATM sayısı, toplam çalışan sayısı, çalışan başına ortalama eğitim süresi, kapsam 1 emisyonu ile kapsam 2 emisyonu kriterleri çalışmanın amacı doğrultusunda kullanılmıştır. Kriterlere ait değerler bankaların sürdürülebilirlik raporları ve faaliyet raporlarından alınmıştır. Sonuç olarak, bankaların sürdürülebilirlik performansları 2015, 2016 ve 2017 yılları için değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking sector has been critical of importance in terms of sustainable development recently. Financial services, as well as the environmental and social consequences as a whole would be so important for the evaluation of economic results of banks. The aim of this study is to evaluate the corporate sustainability of 5 different banks (A1-A5) for 3 different years (2015-2017) using multi-criteria decision method such as Fuzzy Vikor. Financial, operational and environmental criterias were investigated by 5 independent decision-makers to evaluate the sustainability performances of banks. Total asset change rate, cash loans change rate, total equity change rate, deposit change rate, capital adequacy ratio, total number of branches, total number of customers, total number of ATMs, total number of employees, average training time per employee, coverage 2 emissions criteria were examined for the objective of this study.Annual sustainability reports and activity reports were used for the evaluation of banks. As a result, sustainability performances of banks were reported in order for 2015, 2016 and 2017.