Investigation of efficiency of fiber element method on seismic performance of reinforced concrete shear walls
Betonarme perdelerin sismik performans analizinde fiber eleman yönteminin etkinliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 576996
  2. Yazar: ÖMER FARUK OSMANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EREN GÜLŞAN, DOÇ. DR. MUHAMMET KARATON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Betonarme perdeler binanın sismik performansını önemli ölçüde artıran yapı elemanlarıdır. Bu elemanların elastik olmayan davranışlarının modellenmesinde Fiber elemanlar ve Fiberli yay elemanlar kullanılmaktadır. Fiber Eleman Modelleme Yöntemi, betonarme perdelerin modellenmesinde belirli bir yakınsama sağlasa da eleman en kesitinde kullanılan fiber eleman sayısı, eleman eksini doğrultusundaki integrasyon noktası sayısı ile ilgili belirsizlikler nedeniyle bu yöntemle ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu tez çalışmasında, Kuvvete Dayalı ve Deplasmana Dayalı formülasyonlara dayanan Fiber Eleman Yönteminin numerik çözümler üzerindeki etkisi incelenmiştir. SeismoStruct yazılımı kullanılarak, CAMUS I ve NEES-UCSD perde duvar yapıları için çeşitli zaman-tanım alanı analizleri yapılmıştır. Bu perde duvar yapıları sırasıyla San Francisco ve 1994 Northridge deprem yüklerine maruz bırakılmıştır. Elde edilen sonuçlar, iki perde duvar yapısının daha önce gerçekleştirilmiş olan sarsma tablası deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar, tepe yer değiştirmenin hem mutlak maksimum değerleri hem de zaman-tanım alanı grafikleri açısından gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reinforced Concrete (RC) shear walls are structural elements which increase the seismic performance of buildings considerably. Fiber elements and fiber-spring elements are used for the modeling of inelastic behavior of these elements. Although Fiber Element Modeling Method provides a certain amount of accuracy for the modeling of RC shear walls, the studies related with this method continue due to uncertainties regarding number of fiber element in the cross section of the element and number of integration points in the direction of the element axis. In this thesis, the effect of Fiber Element Method which is adapted from both Force Based and Displacement Based formulations on numerical solutions of RC shear wall structures was investigated. Several time-history analyses were performed for CAMUS I and NEES-UCSD shear wall structures via SeismoStruct software. These shear wall structures were subjected to San Francisco and 1994 Northridge earthquake loadings, respectively. Obtained results were compared with previously experimented shaking table test results of the two shear wall structures. Comparisons were carried out in terms of both absolute maximum values and time-history graphs of top displacements.