Sayısal modülasyon sistemlerinin hata oranlarının kestirimi
  1. Tez No: 57702
  2. Yazar: CİHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEMEL KAYIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, toplamsal beyaz Gauss gürültüsü eşliğinde olan QAM, PSK ve MSK sayısal modülasyon sistemlerinde hata değerlerini bulmak için bir yöntem vermekteyiz. Yöntem, doğrusal kestirim yöntemi olan Marquardt-Levenberg kestirim yöntemine dayanmaktadır. Yöntemin performansı, farklı gürültü seviyeleri için diğer yöntemlerin ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçlan yöntemin daha küçük hata olasılığına sahip olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Kuadratur Genlik Modülasyonu, Faz Kaydırmalı Anahtarlama, Hata oranı, Uyumlu süzgeç, Levenberg-Marquardt yöntemi, İşaret algılama V
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present a method to evaluate error rates of QAM, PSK and MSK in the presence of additive white Gaussian noise. The method is based on a nonlinear estimation algorithm, Marquardt-Levenberg estimation algorithm. The performance of the method is compared to those of others for different noise levels. Comparision results show that the method results in smaller probability of error. Keywords : Quadrature Amputate Modulation, Phase Shift Keying, Marquardt- Levenberg Error rate estimation, Signal detection, Matched filter, MSK VI