Uyarlamalı sayısal ön bozucuların donanım ve tasarım parametrelerinin sistem performansı üzerine etkileri
Effects of hardware and design parameters of adaptive digital predistortion on system performance
  1. Tez No: 493898
  2. Yazar: ARMAĞAN BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde haberleşme sistemleri için artan veri hızı ihtiyacıyla ve kullanılan bant genişliğinin sınırlı olmasıyla yüksek mertebeli kiplenim türlerinin kullanılma gereksinimi ortaya çıkmıştır. Haberleşme sistemlerinin giderek artan uzak mesafe haberleşmesini sağlama, daha az hata oranları ile haberleşme gibi ihtiyaçları da verici sistemlerinin çıkışlarında daha yüksek güç seviyelerine ulaşma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Yüksek çıkış gücü seviyelerine ulaşmak, verici sistemlerinde yer alan güç yükselteçlerinin kısılma ve doyum bölgelerinde çalışması ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Güç Yükselteçleri, girişlerine uygulanan işaret seviyesi arttıkça doğrusal olmayan giriş-çıkış karakteri gösterirler. Güç yükselteçlerinin doğrusal olmayan etkileri haberleşme sistemlerinin haberleşme kalitesini düşürür. Yüksek mertebeli kiplenime sahip işaretlerin yüksek tepe-ortalama güç oranlarından dolayı doğrusal olmayan güç yükselteci etkilerinden daha fazla etkilenirler. Buradan yükselteç için verimlilik ve doğrusallık arasında bir ödünleşme doğar. Doğrusallaştırma teknikleri, uygulandıkları sistemde doğrusal olmayan etkilerden kaynaklanan bozulmaların daha aza inmesini sağlarlar. Bu durumu doğrusal çalışılan bölgeleri genişleterek gerçekleştirir. Uyarlamalı sayısal ön bozucular RF geri besleme yoluna ihtiyaç duyan doğrusallaştırıcı sistemleridir. Uyarlamalı sayısal ön bozucular bir güç yükselteci modeline bağlı kalmayan ve sayısal ortamda gerçeklenen esnek sistemlerdir. Doğrusal olmayan sistemler giriş işaretlerinin bant genişliğini arttırırlar. Bu nedenle gözlem yolu bant genişliği yeterli genişlikte olmadığında doğrusallaştırıcı sisteminin performansı düşer. Gözlem yolunda sayısallaştırılması gereken işaret, bant genişliği artmış olan işaret olduğu için yüksek hızlı sayısal/analog dönüştürücülere ihtiyaç duyulur. Verici yolunda yeterince yüksek örnekleme hızına sahip olmayan analog/sayısal dönüştürücü kullanılmadığı durumda da sistem performansı kötüleşir. Bu tez çalışması, gözlem yolu bant genişliğinin yeterince geniş olmadığı durumda ve yeterince yüksek hızlı çalışan analog/sayısal dönüştürücü kullanılmadığında uyarlamalı sayısal ön bozucu sistemlerinin performansını incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing need for data rate and the limit of bandwidth in communication systems, nowadays, usage of high order modulation types has become essential. Communication systems, ever increasing long distance communication as well as satisfy less error rates in order to reach more output power levels at transmitter outputs. The necessity of reaching higher power levels has led to development of power amplifiers operating at compression and saturation region. Power amplifiers present nonlinear input-output behavior as the power level applied to the input of power amplifiers increases. The nonlinear effects of power amplifiers degrade the quality of communication systems. Signals with high order modulation are highly affected by nonlinear power amplifier behaviour because of their higher peak to average power ratios. To this end, a trade-off should be obtained between efficiency and linearity for power amplifiers. At this point, linearization techniques help reduce the distortions arising from the nonlinear effects of signals applied to the system input. This can be accomplished by extending the linear range of power amplifier. Adaptive predistorters are linearization systems with RF feedback path. They are flexible systems as they do not require a power amplifier model and they are implemented on digital domain. Nonlinear systems increase bandwidth of input signal. For this reason, the performance of linearization system reduces if the bandwidth of feedback path is not large enough. Since the signal, which is to be digitized on the feedback path, has an increased bandwidth, analog to digital converters with high sampling rate are required. The system performance gets worse if sampling rate of analog to digital converter is high enough. This thesis analyses the effects of analog to digital converter sampling rate and bandwidth of feedback path on the performance of adaptive digital predistortion systems.