Şans kısıtlı veri zarflama analizi ile ülkelerin lojistik etkinlik ölçümü
Logistic efficiency measurement of countries by chance constrained data envelopment analysis
  1. Tez No: 577048
  2. Yazar: MERVE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, uluslararası ticaretin alt yapısını oluşturan lojistik sektörü için çalışma yapılmıştır. Küreselleşmenin etkisiyle önemi daha da artan lojistik sektörü, ülkeler için rekabet avantajı sağlayabilecekleri sektör konumuna gelmiştir. Rekabet avantajına ek olarak lojistik sektörü ülkeler için hem iş gücü hem de sermaye yaratan sektör konumuna doğru ilerlemektedir. Bu nedenlerle ülkelerin bu sektör çerçevesinde hangi konumda olduğunu görebilmeleri, eksikliklerini belirleyip gerekli iyileştirmeleri yapabilmeleri için yol haritasını etkinlik ölçümü sunmaktadır. Bu çalışmada, seçilen 15 ülke için Klasik Veri Zarflama Analizi ve Şans Kısıtlı Veri Zarflama Analizi kullanılarak lojistik etkinlik ölçümü yapılmıştır. Analiz sonucu Gams paket programı ile alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, logistics sector which is a vital part of the supply chain has enormous influence on the economy of a country. The logistics sector which sets more importance on the effect of globalization; has become a sector of competitive advantage for countries. In addition to competitive advantage, it also offers the precision of the road map for the countries to be able to determine the required shortages so that they can carry out necessary actions to correct position of the countries. Once correction has been done, it can bring more jobs and capital with in the country helping in boosting the economy. In this research; work has been conducted for the logistics sector which constitutes international trade infrastructure. Using Data Envelopment Analysis (DEA) and Chance-constrained Data Envelopment Analysis simultaneously, logistics activity measurement of 15 chosen countries has been performed. Analysis was conducted using GAMS software.