Yakın ve uzak fay yer hareketine maruz çatlaklı beton ağırlık barajların dinamik analizi
Dynamic analysis of cracked concrete gravity dams exposed to near and far fault ground motion
- Tez No: 577053
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, baraj-su-zemin etkileşimi dikkate alınarak yakın ve uzak fay yer hareketine maruz çatlaklı beton ağırlık barajların dinamik davranışını incelemektir. Bu amaçla, Ankara'nın 120 km kuzey batısında Sakarya nehri üzerinde 1956 yılında inşa edilen Sarıyar beton ağırlık barajı kullanılmıştır. Analizler, adım-adım integrasyon tekniği ile Newmark metodu kullanılarak yapılmıştır. İntegrasyon için zaman adımı 0.005 saniye olarak alınmıştır. Seçilen beton ağırlık barajın çatlaklı ve çatlaksız kesitlerinin dinamik analizi, SAP2000 programı ile gerçekleştirilmiştir. Yüksek lisans tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel bilgiler olup; yakın ve uzak fay, çatlak ve dinamik analiz ile ilgili literatür araştırmaları ayrıntılı olarak verilmiştir. İkinci bölümde Sarıyar beton ağırlık barajın tasarımı, çatlak uzunluğunun hesaplanması ve analiz metodunun programda tanıtılması anlatılmıştır. Üçüncü bölüm, yakın ve uzak fay etkisinde yapılan dinamik analizlerden elde edilen bulguları içermektedir. Dördüncü bölümde, tez çalışmasından elde edilen sonuçlara ve yapılan önerilere yer verilmektedir. Bu bölümü kaynaklar, ekler ve özgeçmiş izlemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the dynamic behavior of cracked concrete gravity dams exposed to near and far fault ground motion considering the dam-water-ground interaction. For this purpose, Sarıyar concrete gravity dam, built in 1956 on the Sakarya River, 120 km northwest of Ankara, was used. The analyses were performed using the Newmark method by step-by-step integration technique. The time step for integration was taken as 0.005 seconds. The dynamic analysis of the fractured and non-cracked sections of the selected concrete gravity dam was performed with the SAP2000 program. The master thesis study consists of four chapters. In the first chapter, general information is given and the literature researches about near and far fault, crack and dynamic analysis are given in detail. In the second part, the design of the Sarıyar concrete weight dam, the calculation of the crack length and the introduction of the analysis method in the program are explained. The third section contains the findings obtained from dynamic analyses under near and far fault effects. In the fourth chapter, the results obtained from the thesis study and the suggestions made are given. This section follows resources, inserts and resumes.