Yenidoğanlarda topuk kanı alırken uygulanan titreşimin ağrı üzerindeki etkisi
Effect of vibration applied during heel stick in newborn on pain
- Tez No: 577118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BİLSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı yenidoğan dönemindeki bebeklerde titreşim uygulamasının topuk kanı alma işlemine bağlı ağrı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Araştırma randomize kontrollü ve deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 15.09.2018-15.12.2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Birecik Üç Nolu Cuma Gökdoğan Aile Sağlığı Merkezine başvuran topuk kanı alınacak 0-28 günlük yenidoğanlar oluşturmuştur. Örneklemini ise güç analizi ile belirlenen toplam 56 yenidoğan bebek (deney:28, kontrol:28) oluşturmuştur. Veriler Yenidoğan Tanıtım Formu ve Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (YBAÖ) ile toplandı. Deney grubunda topuk kanı alımı sırasında topuk kanı almadan yaklaşık 30 saniye önce ve işlem boyunca titreşim yapan bir cihaz kullanıldı. Kontrol grubundaki yenidoğanlara herhangi bir müdahale yapılmadı. Hem deney hem de kontrol grubunda topuk kanı uygulamasında iki hemşire görev aldı. İlk hemşire tüm yenidoğanlar için topuk kanı alımını yapmış, ikinci hemşire, işlem süresi boyunca işlemi videoya çekti. Yenidoğanın ağrısı işlem öncesi, işlemden 15-20 saniye ve beş dakika sonra topuk kanı alan hemşire ve iki uzman tarafından video kayıtlarından YBAÖ ile değerlendirildi. Hem deney hem de kontrol grubunda topuk kanı alma işlemi aynı hemşire tarafından yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, sayı ve yüzde dağılımları, Mann Whitney U testi, korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effect of vibration application on the pain due to heel lance in infants in newborn period. The research is a randomized controlled and experimental study. The population of the study consisted of 0-28 day-old newborns who were admitted to the Şanlıurfa Birecik Three Number Cuma Gökdoğan Family Health Center between September 15, 2018 and December 15, 2018. The sample consisted of 56 newborn infants (experiment: 28, control: 28) who were determined by power analysis. Data were collected with Neonatal Presentation Form and Newborn Infant Pain Scale (SPI). In the experimental group, a device was used which vibrated during the procedure about 30 seconds before heel blood was taken during heel blood reception. Newborns in the control group had no intervention. In both experimental and control groups, two nurses took part in heel blood application. The first nurse performed the heel blood intake for all newborns, and the second nurse videotaped the procedure for the duration of the procedure. The pain of the newborn was evaluated by videotaping from the video records by a nurse and two specialists who received heel blood after 15-20 seconds and five minutes before the procedure. In both the experimental and control groups, heel blood collection was performed by the same nurse. Mean, number and percentage distributions, Mann Whitney U test and correlation analysis were used to evaluate the data.