Hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının incelenmesi
Investigation of the attitudes of nursing and midwifery students about gender roles
- Tez No: 577119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BİLSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kesitsel tipteki bu araştırmanın amacı hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarını incelemektir. Araştırma evrenini 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Gaziantep Üniversitesi hemşirelik ve ebelik bölümünde öğrenim gören 1305 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada örnekleme gidilmemiş evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma verilerinin toplandığı günlerde okulda bulunan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 955 öğrenci araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırma verileri, Tanıtıcı Özellikler Formu ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ) ile toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS programında değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılanların %81.6'sı kız %18.4'ü ise erkektir. Araştırmaya katılan öğrencilerin %76.6'sı hemşirelik (732), %23.4'ü ise ebelik (223) bölümünde öğrenim görmektedir. Araştırmada kız ve erkek öğrencilerin TCRTÖ'den almış oldukları toplam puanlar karşılaştırıldığında kız öğrencilerin TCRTÖ'den aldığı puan ortalaması (155.36 ± 18.87), erkek öğrencilerin ölçekten almış olduğu puan ortalamasından (127.74 ± 18.14 ) daha yüksektir. Bu sonuca göre kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha eşitlikçi tutum içinde olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this cross-sectional study is to investigate the attitudes of nursing and midwifery students towards gender roles. The population of the research consists of 1305 students studying in Gaziantep University nursing and midwifery department in 2018-2019 academic years. In the study, the whole universe was tried to be reached. 955 students who participated and accepted to participate in the study were included in the study. The (GRAS) research data were collected with the Descriptive Characteristics Form and Gender Roles Attitude Scale (GRAS). The research data were evaluated in SPSS program. 81.6% of the participants were female and 18.4% were male. 76.6% of the students participating in the study are studying in nursing (732) and 23.4% in midwifery (223). When the (GRAS) total scores of female and male students in the study were compared, the scale mean score of female students (155.36 ± 18.87) was higher than that of male students (127.74 ± 18.14). According to this result, it can be said that female students have more egalitarian attitude than male students.