Soğuk pres yağlarda fitalat esterlerinin belirlenmesi
Determination of phthalate esters in cold pressed oils
  1. Tez No: 577170
  2. Yazar: MUHAMMED YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KIRALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde, piyasadan temin edilen 30 soğuk pres yağ örneğinde fitalat esterlerinin varlığı detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemelere Dair Yönetmelikte 5 adet fitalat esteri için limit değer belirlenmesinden dolayı, DEHP, DBP, BBP, DiNP ve DiDP esterlerinin varlığı araştırılmıştır. Sonuçlarına göre çalışılan örneklerin büyük çoğunluğunda (18:30) DEHP (0.56-92.12 mg/kg) tespit edilmiştir. 15 örnek Kodekste yer alan limit değerin üzerinde olduğu bulunmuştur. DBP, 6 örnek için 0.10-51.63 mg/kg seviyesinde tespit edilirken sadece 4 örnek Kodekste yer alan limit değerin üzerinde gözlemlenmiştir. BBP 4 örnek için 3.88-6.04 mg/kg miktarında yasal limit değeri altında belirlenmiştir. Ayrıca, en fazla kayısı çekirdek yağında (80.74 mg/kg) tespit edilen DiNP, 5 örnekte belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, DiDP, yalnızca 2 bileşik için belirlenmiştir. DiDP miktarı kayısı çekirdek yağında maksimum değer 85.02 mg/kg olarak ölçülürken, minimum 2.69 mg/kg değeri üzüm çekirdek yağı için belirlenmiştir. Yasal düzenlemede, DiNP ve DiDP birlikte değerlendirilmiş ve toplam miktarı için belirtilen limit değer, kayısı ve üzüm çekirdek yağında diğer örneklere kıyasla oldukça yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the presence of phthalate esters in 30 commercially available cold press oil samples was searched in detail. Since the limit values were determined for 5 phthalate esters In Implementing Regulation on Substances and Materials In Contact with Food, the existence of DEHP, DBP, BBP, DiNP and DiDP esters were investigated. According to the results, The DEHP (0.56-92.12 mg/kg) was detected in the majority of samples studied (18:30). 15 examples were found to be above the limit value in the Codex. When the DBP was recorded in the level of 0.10-51.63 mg/kg for 6 samples, only 4 samples were observed above the limit value in the Codex. the BBP was determined for 4 samples in the amount of 3.88-6.04 mg/kg as below the legal limit value. Moreover, the DiNP, the maximum level of which was detected in apricot kernel oil (80.74 mg/kg) was determined for 5 samples. DiDP is identified for only 2 compounds. The DiDP amount was measured to be about the maximum level of 85.02 mg/kg for the apricot kernel oil whereas the minimum value of 2.69 mg/kg is determined for the grape seed oil. In the legal regulation, the DiNP and DiDP were evaluated together and it was found that the limit value specified for the total amount was quite high for the apricot and grape seed oils as compared to those of other samples.