Fenoksietanol ve açlık süresinin japon balığının (Carassius auratus) taşınmasında stok miktarına etkisi
The effect of phenoxyethanol and hunger period on stocking density in the transporting of goldfish (Carassius auratus)
  1. Tez No: 577202
  2. Yazar: HÜSEYİN HİLMİ ÖTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada fenoksietanolün juvenil japon balığında (3.87 cm ve 4.05 g ) 30 dakika ve 15 saat süreli uygulamalarındaki optimal doz tespit edilmiştir. Ayrıca, japon balığının 1/4 su ve 3/4 oksijen basılmış naylon torbalarda 15 saat taşınmasında, fenoksietanol ve açlık süresinin balığın stok miktarına etkileri belirlenmiştir. Balıkların anesteziye giriş süresi doza bağlı olarak 3 ile 11 dakika, anesteziden çıkış süresi ise 5 ile 15 dakika arasında gerçekleşmiştir. Fenoksietanolün balık üzerindeki anestezik etkisi 100 µl/L' dozdan itibaren başlamıştır. Derin anestezi için fenoksietanolün uygun dozları 30 dakika süre için 250 µl/L, 15 saat süre için 200 µl/L' dir. Balıkların naylon torbalarda taşınmasında 4 gün aç bırakılması 2 gün aç bırakılmasına göre daha yüksek bir stoklamaya olanak sağlamış (P0.05). Açlık süresi, anestezik uygulaması ve stoklama oranları arasında bir intereaksiyon bulunamamıştır (P>0.05). Fenoksietanol kullanmaksızın 4 gün aç bırakılan japon balıklarının oksijen basılmış naylon torbalarda 40, 60 ve 80 adet/L stoklama koşullarında % 100, 98.33 ve 91.87 yaşama oranı tespit edilmiştir. Birim hacimde taşınacak balık sayısı ve yaşama oranı birlikte ele alındığında, juvenil japon balıkları için optimal stoklama oranı litreye 60 adet balık uygun gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimum dose of phenoxyethonol in juvenile goldfish (3.87cm and 4.05 g) between 30 minutes and 15 hours application was determined. In addition, the effects of phenoxyethanol and starvation time on the fish were determined in the transport of goldfish in 1/4 water and 3/4 oxygen compressed nylon bags for 15 hours. The anesthesia time of the fish was between 3 and 11 minutes depending on the dose and the exit time from the anesthesia was between 5 and 15 minutes. The anesthetic effect of phenoxyethanol on fish started from the dose of 100 µl / L. Suitable doses of phenoxyethanol for deep anesthesia are 250 µl / L for 30 minutes and 200 µl / L for 15 hours. Starving the fish in nylon bags for 4 days provided a higher storage opportunity than fasting for 2 days (P 0.05). There was no interaction between starvation time, anesthetic administration and stocking rates (P> 0.05). 100%, 98.33 and 91.87% survival rates were determined in 40, 60 and 80 pcs / L stocking conditions of oxygen fished nylon bags which were starved for 4 days without using phenoxyethanol. When the number of fish to be transported in mass and survival rate are taken together, the optimal stocking rate for juvenile goldfish is 60 fish per liter.