Doğal olarak yaşlandırılmış kâğıt belgelerdeki ıslak imzalarda mürekkep yaş tayininin kimyasal yöntemlerle ayırt edilmesinin adli belge incelemesi açısından değerlendirilmesi
The assessment of recognizing the ink age of wet signatures on the papers naturally aged by chemical techniques with regard to forensic document examination.
  1. Tez No: 579041
  2. Yazar: SAMET KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırmada adli belge incelemeciliğinde önemli bir yer tutan adli belge sahteciliği kapsamında; doğal olarak yaşlandırılmış kâğıt belgelerdeki mavi, kırmızı ve siyah tükenmez kalemle atılan ıslak imzalarda mürekkep yaş tayininin kimyasal yöntemlerle ayırt edilmesinin adli belge incelemesi açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada 15.04.2018- 15.10.2018 tarihleri arasında, her ay aynı özellikteki kâğıtlara, aynı kişi tarafından, aynı marka mavi, kırmızı, siyah renkteki tükenmez kalemler ile aynı yazılar yazılıp, o günün tarihiyle birlikte ıslak imzalar atıldı, yazılan belgeler önceden yazılanın üstüne konularak kapalı karton kutuda aynı koşullarda doğal yaşlandırmaya bırakıldı. Sonrasında örneklerde mürekkep yapısında uçucu olarak bulunan Fenoksietanol, GC-MS sistemi ile incelenerek analiz edildi. Bulgular: Yapılan analizler neticesinde; her üç renkteki tükenmez kalem mürekkebi ile oluşturulmuş 1 günlük ve 1 aylık yazılı belgeler kıyaslandığında, fenoksietanol miktarlarında azalma tespit edilmiştir. Her üç renkteki tükenmez kalemlerle oluşturulan 3 ve 4 aylık yazılı belgelerdeki fenoksietanol miktarları karşılaştırıldığında, beklenmedik şekilde 4 aylık belgelerdeki fenoksietanol miktarları 3 aylık belgelerdekinden daha yüksek değerlerde olduğu görülmüştür. 5 ve 6 aylık yazılı belgelerdeki fenoksietanol miktarları karşılaştırıldığında, 5 aylık belgelerdeki fenoksietanol miktarları 6 aylık belgelerdekinden az da olsa yüksek saptanmıştır. Kırmızı, mavi ve siyah tükenmez kalemlerle oluşturulan 1 günlük ve 6 aylık belgelerdeki fenoksietanol miktarlarının azalma oranı kendi içinde kıyaslandığında 6 aylık belgelerde %50'nin üzerinde oranlarda (kırmızı %52.5 - mavi %66.5 – siyah %60.1) fenoksietanol miktarlarında düşüş tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda yazılı belgeler yaşlandıkça fenoksietanol miktarında düşüş beklendiği ancak bazı aylarda düşüş yerine aksine yükselme olduğunu görülmüştür. Bu durumun da temel olarak aynı şartlarda aynı kişi tarafından oluşturulup, aynı koşullarda saklanan belgelerin, üst üste konulması neticesinde fenoksietanolün bir kâğıt belgeden alt ve üstündeki diğer kâğıt belgelere difüzyonuna bağlanmıştır. Ayrıca aynı kişi tarafından farklı zamanlarda oluşturulmuş yazılı belgelerde dahi bası farkı olabileceği ve bu durumunda sonuçları etkileyeceği şeklinde yorumlanmıştır. Aynı koşularda aynı kişi tarafından oluşturulup aynı şartlarda saklanan yazılı belgelerde fenoksietanol miktarları arasında anlamlı derecede fark olduğu durumlarda belgeler arasında sıralama yapılabileceği, kesin bir tarihleme yapılamasa da yine de kesin olmamakla birlikte bir tarih aralığı verilebileceği şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: With the scope of the forgery of judical documents, which have important place in analyzing the judical documents; in this research, it is aimed to evaluate to recognize the ink age of the wet-signatures by the chemical techniques which singed with blue, red and black ink on the papers which are aged normally with regard to analyzing the judical documents. Materials and Methods: It was put signatures to the papers have the same features by the same person by writing the same things with the same brand blue, red and black pen and by writing that date in every month between 15.04.2018 and 15.10.2018. The written documents was put to the natural ageing at the same condition in a closed box with the previous ones. Then, phenoxyethanol which is found as volatile in the structure of ink in pattrens was analyzed with the system of GC-MS. Findings: As a result of researches, when the documents which are written with every three colored pen was compared, the reducing at the quantity of phenoxyethanol was determined. When the quantity of phenoxyethanol at the 3 and 4 month documents which are written with three colored pens were compared, it was unexpectedly seen that the quantity of phenoxyethanol at 4-month documents is higher than the 3-month documents. When the quantities of phenoxyethanol at the 5 and 6 month documents were compared, the quantity of phenoxyethanol at 5 month documents was appointed as a bit higher than 6 month ones. When the quantities of phenoxyethanol at the 1-day and 6-month documents, which are written with red, blue and black pens were compared in itself, a decline over %50 (red %52.5 - blue %66.5 – black %60.1) at the 6-month documents was observed. Conclusion: As the written documents get older, a decline in the quantity of phenoxyethanol is expected, but in our study an increase in the quantity of phenoxyethanol at some months was observed. This case is attributed to the diffussion of phenoxyethanol to other paper documents, are formed by same person and are saved in same condition, from up to down when they are impricated. In addition, it was interpreted that there might be a difference in pressure even in written documents created by the same person at different times and in this case, it would affect the results. It is commented that sorting can be done between the documents, which are formed by the same person at the same conditions, and then saved. Although a certain dating is not done, a date range can be given.