Türkiye standartlarına uygun blokzincir tabanlı diploma yönetimi
Blockchain based diploma management in Turkey standarts
  1. Tez No: 577367
  2. Yazar: EKREM YASİR İKİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR GÜL, DR. OKTAY ADALIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Diploma, sertifika gibi önemli belgeler kuruluş kaşesi veya ıslak imza ile onaylanmakta, geçerliliği doğrulanmaktadır. Fakat günümüz teknolojisinde kaşe ve imzaların taklit edilmesi, belgenin orijinali gibi üretilmesi oldukça kolay ve sahtesinin anlaşılması da bir o kadar zordur. Birçok kamu ve özel kuruluş bu tarz sahtecilik girişimleri sebebiyle kalifiyesiz, güvenilmez eleman çalıştırmaktadır. Değeri yüksek belgeleri veren kurumların doğrulanmasının yapılması zordur. Bu çalışmada değerli belgelerin oluşturulması ve doğrulaması işlemlerinin tanımı yapılarak bunun blokzincir teknoloji ile gerçekleştirilmesi tanımlanmıştır. Ayrıca dünyadaki örnekleri ve Türkiye'de ki diploma yönetimi boyutu ele alınmıştır. Ülkemizdeki uygulanan yönetmeliklere, standartlara uygun veri yapıları araştırılmış ve ihtiyaçlar belirlenmiştir. Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda blokzincir mimarisi üzerinde çalışan Blockcerts çözümü seçilmiştir. Yapılan çalışma Türkiye'deki klasik çözüm metodu ve dünyadaki yapılan muadilleri ile karşılaştırılmıştır. Dünyada kabul görmüş Blockcerts mimarisini kullanarak Türkiye'de kullanılan diploma doğrulama yöntemine bir alternatif metot geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organization's stamp or wet signature are used to approve and confirm the validity of important documents such as certificate and diploma. However, in today's technology, it is quite easy to imitate stamps and signatures, produce documents like the original and very difficult to understand the fake ones. Because of such fraud many private and public institutions are employing unqualified and unreliable employees. It is very difficult to verify institutions which issued these documents. In this study, the scope of the creation and validation of valuable documents was defined by using blockchain technology. Also, examples in the World and the degree (diploma) management dimension in Turkey were discussed. Data structures in accordance with the standards and applied regulations in our country have been examined and requirements were determined. Blockcerts solution working on blockchain architecture has been chosen according to the requirements. Classical methods for diploma verification in Turkey were also compared with equivalents in the World. Finally, a proved architecture was adapted as an alternative to Turkey's diploma verification structure.