An evaluation of a university-based intensive English program:Insights from students and teachers
Üniversite bazlı yoğun İngilizce programının bir değerlendirmesi: Öğrencilerden ve öğretmenlerden görüşler
  1. Tez No: 577368
  2. Yazar: YUSUF CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. YASEMİN BAYYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, İstanbul, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde uygulanan İngilizce hazırlık programını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu değerlendirme çalışması, programın işlenişi, zayıflıkları, güçlü yanları ve geliştirilebilir yanlarını, öğrenci mülakatları, odak grup çalışmaları ve öğretim elemanı mülakatları üzerinden ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Elde edilen nitel veriler kodlanmış, temalara ayrılmış ve incelenmiştir. Öğrencilerin ve öğretmenlerin programın uygulanışı üzerine farklı fikirlere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu ikilem programın uygulanmasında ve algılanmasında önemli etkiler oluşturduğundan, bir sonuç analizi yapılarak, programın uygulanışının doğrulanması gerekmektedir. Öğretmenlerin kalitesi, yabancı öğretmenlerin varlığı, içerik odaklı dersler ve portfolyo çalışmaları programın güçlü yanları arasında yer almaktadır. Analizler, aynı zamanda, programın içeriğinin ve dönem sonu yapılacak olan İngilizce yeterlilik sınavının gereklilikleri arasındaki farkların programın önemli bir zayıf noktası olduğunu ortaya koymuştur. Programda kullanılan ders kitaplarının, programın intihal içeren ödevlere tepkisiz kalmasının, içerik odaklı derslerin her bölüm için sunulmasını engelleyen fiziksel eksikliklerin programın zayıf yanları arasında olduğu anlaşılmıştır. Son olarak da programda geliştirilebilir yanlar ortaya konmuştur. Bunlar arasında yeterlilik sınavı odaklı derslerin dönem sonuna doğru programa dahil edilmesi, öğrencilerin gelecekte dahil olacakları akademik programlar ile iş birliği yaparak, öğrencileri akademik dünyaya ve orada kullanılan dile hazırlanması ve materyal değerlendirme çalışmaları yapılarak bağlama en uygun ders kitaplarının belirlenmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates a preparatory program in a private university in Istanbul, Turkey. Program weaknesses, strengths and points for improvement were uncovered through student and teacher interviews and focus groups. The data was coded, and emergent themes were analyzed and interpreted. The study revealed that students and teachers hold different opinions about the implementation and pace of the program. As this issue affects the perspectives and the motivations of the program, an extensive outcome evaluation is needed to justify and validate the implementation of the program. The data revealed that the high teacher quality, foreign instructors, content classes and portfolio tasks are the strengths of the program, along with the program's contribution to students' general language skills. The data also showed that a mismatch between the curriculum and the proficiency exam create an important caveat for the program; this was identified as the most important weakness. Additional weaknesses included the textbooks, the program's unresponsiveness to plagiarized assignments, teachers' being non-proficient in content areas, and physical constraints that prevent the successful implementation of content classes. Finally, areas for improvement are suggested: introducing proficiency-related classes towards the end of the term, cooperating with academic departments to introduce students to the academic world and its language, and conducting a material evaluation to find the best textbooks for specific context.