Çocuk hekimlerimizin insan papillomavirüs aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri, davranış ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels, behaviors and attitudes of pediatricians on human papillomavirus vaccine
- Tez No: 577388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY NUHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Hekimlerin rolünün, ailelerin HPV aşısını kabulünde kilit noktası olduğu düşünüldüğünde, hekimlerin bu konudaki bilgi düzeylerini, davranış ve tutumlarını anlamak ve buna yönelik önlemler almak önem taşımaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, İstanbul Anadolu yakasındaki eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan 123 pediatri asistanı ve 75 pediatri uzmanı olmak üzere toplam 198 hekim katılmıştır. Hekimlere, 3 bölümden ve toplam 35 sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır. Veri toplama bölümünün ilk bölümünde, hekimlerin demografik özellikleri, ikinci bölümde HPV aşısına karşı tutumları ve davranışları ile ilgili sorular, üçüncü bölümde ise daha önce hekimlere yönelik yapılmış benzer konudaki anket çalışmaları ve tıbbı literatürler derlenerek oluşturulan HPV aşısı konusundaki bilgi düzeylerini değerlendirmeyi amaçlayan önermeleri içeren bir anket hazırlanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 123'ü (%62,1) asistan, 65'i (%32.8) uzman, 8'i (%4) yan dal uzmanı ve 2'si (%1) öğretim üyesi olmak üzere 198 pediatri hekimi katılmıştır. Bu hekimlerin %69.7'sini kadınlar, %30.3'ünü erkekler oluşturmaktadır. Hekimlerin %9.6'sı 20-26 yaş arasında, %71.2'si 27-35 yaş arasında, %15.7'si 36-50 yaş arasında ve %3.5'i 50 yaş ve üstündedir. %37.4'ünün çocuğu varken, %62.6'sının yoktur. Ankete katılan hekimlerin bilgi düzeyi puanları 30 ile 100 arasında değişmekte olup, bilgi puanı ortalaması 72.53±14.36'dır. Hekimlerin %84,8'i HPV aşısını önerirken, % 15,2'si önermemektedir; %83,2'si aşının gerekli olduğunu düşünürken, % 15,7'si aşının gerekliliğinden emin değildir. Hekimlerin %68,2'si HPV aşısı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Considering the role of physicians as a key point in families' acceptance of HPV vaccination, it is important to understand physicians' knowledge, behavior and attitudes in this regard and to take precautions for this. Materials and Methods: A total of 198 physicians, 123 pediatrics residents and 75 pediatrics specialists, participated in the study. A questionnaire consisting of 3 sections and a total of 35 questions was administered to physicians. In the first part of the questionnaire, there are questions to determine the demographic characteristics of the physicians and in the second part of the questionnaire, there are questions to determine their attitudes and behaviors against HPV vaccine. In the third part; there are questions that aim to evaluate the level of knowledge of physicians about HPV vaccine, which were formed by collecting questionnaires and similar medical literature. SPSS 22 program was used to analyze the data. Results: A total of 198 pediatric physicians participated in our study, including 123 (62.1%) assistants, 65 (32.8%) specialists, 8 (4%) subspecialists and 2 (1%) faculty members. 69.7% of these physicians are women and 30.3% are men. 9.6% of physicians are between 20-26 years old, 71.2% between 27-35 years old, 15.7% between 36-50 years old and 3.5% are over 50 years old. 37.4% had children, 62.6% had no children. The knowledge level of the physicians participating in the questionnaire ranged from 30 to 100, with an average of 72.53 ± 14.36. 84.8% of physicians recommend HPV vaccine, 15.2% do not recommend it; 83.2% think that the vaccine is necessary, while 15.7% are not sure the necessity of the vaccine. 68.2% of physicians think that they do not have enough information about HPV vaccine.