Mültecilere karşı halkın davranışlarını belirleyen faktörler : Şanlıurfa örneği
Factors determining public behaviors towards refugees: Şanlurfa case
  1. Tez No: 577471
  2. Yazar: HAKAN BUCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
2011 yılında Suriye'de yaşanan iç savaş paralelinde Suriye vatandaşlarını Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeye yönelten göç dalgası milyonlarca insanı yerinden eden kitlesel bir harekete dönüşmüştür. Ülkemiz sınrılarında yaşayan üç milyon civarında mültecinin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde yerel halk ve mülteciler arasında kurulan temas çerçevesinde yerel halkın tutum ve davranışlarının şekillendiği düşünülmektedir. Bu noktada özellikle bölge halkının mültecilere ilişkin tehdit algılarının iki taraf arasında kurulacak temas düzeyine bağlı olarak azalacağı savunulabilir. Araştırmada mültecilere karşı halkın davranışını belirleyen faktörler Bütünleşik Tehdit Teorisi kapsamında ele alınmıştır, toplumun temas algısının sosyo-demografik özellikler ve mültecilere ilişkin düşüncelere göre farklılaşması değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Şanlıurfa ilçelerinden Haliliye ve Eyyübiye'de toplam 14 mahalleden 399 katılımcıya anket uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre genel olarak bölge halkı Suriyeli mültecileri sosyal, ekonomik ve güvenlik alanlarında tehdit yaratan unsurlar olarak değerlendirmektedir. Bununla birlikte halkın mültecilere yönelik tehdit algısı temasın artmasına bağlı olarak azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In 2011 due to the civil war in Syria, Syrian citizens, emigrated to multitudes of nations, this paper specifically focuses on the migrants within Turkey. There has been a massive movement that has displaced millions of people and it is thought that the attitude and behaviors of the local people are shaped within the framework of the contacts established between local people and refugees. It can be argued that the threat perceptions of refugees within the far reaches of the Turkish nation will decrease depending on the contact level between the two disparate groups. The factors that determine the behavior of people towards refugees in this study are covered within the scope of Integrated Threat Theory. Socio-demographic characteristics and differentiating perceptions of society according to the opinions of the refugees are evaluated. A total of 399 participants from fourteen neighborhoods in Haliliye and Eyyübiye, one of the districts of Şanlıurfa, where Syrian refugee density is highest were surveyed. According to the findings obtained from this research, the people of the region generally consider Syrian refugees as a threat towards their social lifestyle, wealth and security. However, the public's negative perception towards refugees is decreasing due to increased contact between the two groups.