Et talebine etki eden faktörlerin belirlenmesi: Şanlıurfa Kent Merkezi örneği
Determination of factors influencing meat demand in Central District of Şanlıurfa
  1. Tez No: 577470
  2. Yazar: LAMİA KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER IŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa ili kentsel alanda yaşayan tüketicilerin sosyo ekonomik ve demografik, özelliklerini ortaya koyularak ve bu özelliklerin et tüketim tercihlerine nasıl yansıdığı analiz edilmiştir. Verilere uygulanacak analiz yöntemleri belirlenirken normal dağılım gösterip göstermedikleri dikkate alınmış ve parametrik olanlarda t testi, F testi uygulanırken parametrik olmayanlarda Ki-kare ve Koşullu Değerleme Yöntemi ve Binominal Probit model analiz teknikleri kullanılmıştır. Ayrıca, et tüketim şekilleri ve gelir grupları itibariyle tüketici kararlarını etkileyen faktörler belirlenmiştir. Çalışmanın birincil verileri Şanlıurfa ili kent merkezinde yaşayan hane halkları arasından oransal örnekleme yöntemiyle belirlenen 422 hane halkıyla yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışmasından elde edilmiştir. Ödeme istekliliği ile ilgili olarak AB standartlarında helal ve hijyen koşullarda kesilen hayvanların eti için çift-sınırlı koşullu değer biçme yaklaşımı ile ilgili tanımlayıcı istatistiklerinden elde edilen verilere göre koyun eti için yapılan ilk teklife evet diyenlerin oranı %15.2, ilk teklife evet ikincisine hayır diyenlerinki %23.5, ilkine hayır ikincisine evet diyenlerin oranı %26.5, her iki teklife de hayır diyenlerin oranı ise %34.8olurken sığır eti için sırasıyla %12.8, %25.5, %21 ve %40.8 tavuk için %21.1, %25.3, %19 ve %34.6 olarak tespit edilmiştir. Genel olarak koyun, sığır ve tavuk eti için elde edilen sonuçlara bakıldığında teklif miktarı artınca ödeme istekliliği miktarının da azaldığı görülmektedir. Katılımcıların et tüketim alışkanlığını arttıran en önemli nedenin %61 ile gelir düzeyinin artması olduğu sonucu elde edilmiştir. Kırmızı et için fiyatların pahalı olduğunu söyleyenlerin oranı %45,7, beyaz ette ise %39,2 olarak tespit edilmiştir. Genel olarak sonuçlara bakıldığında et tüketimini doğrudan etkileyen ana faktörün gelir düzeyi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, socioeconomic and demographic characteristics of consumers living in urban areas of Sanliurfa province were analyzed to determine how these characteristics are reflected in meat consumption preferences. In determining which analysis methods to apply, it was taken into consideration if data used have normal distribution, and if they do so, t and F tests were used in parametric ones while chi-square and conditional valuation method a Binomial Probit model analyses techniques were used in nonparametric ones. In addition, factors affecting consumer decisions were determined in terms of meat consumption patterns and income groups. The primary data of the study was obtained from a face-to-face survey of 422 households determined by proportional sampling among households living in the city center of Şanlıurfa. According to data obtained from descriptive statistics on the double-bound conditional appraisal approach for meat slaughtered in halal and hygienic conditions in EU standards with respect to willingness to pay, the rate of those who said yes to the first proposal for mutton was 15.2%, and those who said no to the first proposal and the second no to 23.5%. While the ratio of those who say no to the first and second to no is 26.5%, the ratio of those who say no to both the offer is 34.8% and 12.8%, 25.5%, 21% and 40.8% for beef, 21.1%, 25.3%, 19% and 34.6% for chicken respectively. was determined. It was found that the most important reason increasing the consumption habits of the participants was the increase of the income level with 61%. The rate of those who say that the prices for red meat is expensive is 45.7% and 39.2% for white meat. Generally, it was found that the main factor directly affecting meat consumption was income level.