Social media and social capital: An exploratory study on networking strategies
Sosyal medya ve sosyal kapital: İş bulma stratejileri hakkında keşfedici bir araştırma
  1. Tez No: 577516
  2. Yazar: ASİME YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İletişim Bilimleri, Labour Economics and Industrial Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, lisans son sınıf, yüksek lisansın ilk yılında olan 10 İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencisinin iş bulma stratejilerinde sosyal medyanın önemini, stratejilerini geliştirirken kurdukları bağları ve ilişkilerini sosyal kapital teori üzerinden anlamayı amaçlayan keşfedici bir araştırmadır. Sosyal kapital araştırmalarında öne çıkan sosyal kapitali, 6 boyutta inceleyen derinlemesine görüşmelerden oluşan nitel bir araştırmadır. Katılımcıların sosyal kapitallerini, sosyal medya kullanım biçimlerini, bu kullanım var olan sosyal kapitale etkisini iş bulma stratejilerinde nasıl bir rol oynadığı anlamak için derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, sosyal sermayeyi oluşturan unsurların hala gerçek ve sanal dünyada ağ kurmada aktif bir rol oynadığını göstermektedir. Bu durumun sanal dünya ilişkileri modelleriyle iç içe geçip ve bireyin kaynakları arasında eski tip sosyal sermaye ile uyumlu bir şekilde ilerleyen yeni bir sosyal sermaye eklediği görülmüştür. Sosyal medyanın sosyal kapitale olan doğrudan etkisi sonucu diğer faktörler ile birlikte öğrencilerin iş bulma stratejilerinde büyük önem yer kapladığı görülmüş olup; var olan sosyal kapital ile bireylere yeni kaynaklar sunduğu ve bireyin yetersiz geleneksel sosyal kapitale sahip olması durumunda kaynak eksikliğine sebep olabileceği görülmüştür. Sosyal medya yoluyla sosyal sermaye edinmenin ve var olan sosyal sermayeyi geliştirmenin istihdam üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the importance of social media in the employment strategies of the Istanbul Bilgi University students who are in the senior year of their undergraduate and first year of graduate school. It is qualitative research consisting of in-depth interviews that examine social capital in 6 dimensions. In-depth interviews were conducted in order to understand the role of social media usage on social capital and employment strategies. According to the findings of the study, the elements constituting the social capital still play an active role in establishing networks in the real and virtual world. Situation interacts with the models of virtual world relations and has added a new social capital among the resources of the individual, moving in line with traditional social capital. It has been observed that students have great importance in employment strategies with other factors, and it has attracted attention that social media offers new resources to individuals with existing social capital. However, it may lead to a lack of resources in the case of insufficient traditional social capital. It has been observed that acquiring and accumulating social capital through social media has an impact on employment.