Konya yöresindeki serbest süt sığırı barınaklı işletmelerde enerji bütçesi
Energy budget for dairy cattle farms with loose housing system in Konya region
- Tez No: 577559
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA UZAL SEYFİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Süt, insanların beslenmesinde vazgeçilmez bir yere sahiptir. Enerjinin etkili kullanımı, hayvansal üretimin sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir. Özellikle son yıllarda Konya bölgesi, inek sütü üretim miktarı ve hayvan sayısı bakımından Türkiye'de ilk sırada yer almaktadır. Bununla birlikte hayvan refahına uygun barınak planlama sistemlerinden biri olan yarı açık serbest barınak sistemleri, Konya bölgesinde süt sığırı yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Araştırma, serbest sistem barınaklarda yetiştiricilik yapan süt sığırcılığı işletmelerinin enerji etkinliği yönünden değerlendirilmesi ve optimum işletme büyüklüğünün belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada incelenen işletmeler Konya bölgesindeki serbest süt sığırı barınaklı işletmeleri temsil edebilecek nitelikli işletmeler arasından araştırma amacına uygun olarak amaçlı örnekleme metodu kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmada farklı kapasitelere sahip 16 işletmede anket çalışması yapılmış ve 2017 yılı enerji verileri değerlendirilmiştir. Çalışmada enerji verilerinin yanı sıra işletmelerin genel özellikleri, barınakların yapısal özellikleri ile ilgili detaylı bilgilerde incelenmiştir. İncelenen işletmeler sağmal inek sayılarına göre 0,01). En yüksek NEV değeri (-4234966±293875 MJ) hayvan kapasitesi en düşük grup olan I. grupta iken; en düşük NEV değeri -22357506±825275 MJ) en yüksek hayvan kapasitesine sahip IV.
Özet (Çeviri)
Milk has an indispensable place in human nutrition. Effective use of energy is very important for the sustainability of animal production. Konya region, especially in recent years, in terms of cow's milk production quantity and ranks first in the number of animals in Turkey. However, semi-open free barn systems which are one of the barn planning systems suitable for animal welfare are widely used in dairy cattle breeding in Konya region. The research was carried out to evaluate the energy efficiency of dairy farms that use free system barns and to determine the optimum farm size. The farms examined in the study were identified among the qualified enterprises that could represent free system shelter dairy cattle enterprises in Konya region by using purposeful sampling method. In this research, surveys were conducted in 16 enterprises with different capacities and energy data for 2017 were evaluated. In this study, in addition to energy data, general characteristics of enterprises, structural features of shelters are examined in detailed information. According to the number of dairy cows 0,01). NEY value; The highest animal capacity with the value of -4234966±293875 was the lowest in the first group; -22357506±825275 MJ with the lowest, highest animal capacity IV.