Üç boyutlu tasarım ve sanal gerçeklik kullanımı (Göbekli Tepe çalışması)
The use of three dimensional design and virtual reality (work of Gobekli Tepe)
- Tez No: 577595
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Üç Boyutlu Tasarım ve Sanal Gerçeklik Kullanımı (Göbeklitepe Çalışması) isimli bu tezde; UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne 2018 yılında kabul edilen ve Şanlıurfa şehrinde bulunan Göbeklitepe, bilgisayar ile üç boyutlu tasarımı yapılarak sanal gerçeklik ortamında gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma doğrultusunda günümüze kadar yapılmış olan araştırma ve incelemeler neticesinde elde edilmiş olan bulgulardan yararlanılarak Göbeklitepe'nin günümüzde bilenen ve keşfedilen özellikleri kadarı ile 12.000 yıl önceki hali sanatsal bir yaklaşımla canlandırılmaya çalışılmıştır. Modellemesi tamamlanan çalışma bulunduğumuz çağın teknolojik imkânları dâhilinde sanal gerçeklik ortamına aktarılarak deneyimlenmesi sağlanacaktır. Bu çalışma ile elde edilen bu üç boyutlu ve sanal ortam görüntüleri ile Göbeklitepe kalıntılarının parçalarının tekrar birleştirilmeleri söz konusu olmayacaktır. Fakat böyle bir yöntemle gerçekleştirilen bilgisayar destekli görselleştirmeler ve yeniden tasarımlama çalışmaları, bir eserin özgün tasarımını açıklamak, tarihi gelişimini irdelemek, kalıntıların daha iyi kavranabilmesi sağlamak gibi birçok konuda yardımcı bir başvuru kaynağı olacaktır. Bunun yanı sıra bu çalışma, kişilerin Göbeklitepe'yi 12.000 yıl önceki halini, zaman ve mekândan bağımsız olarak görüntüleyebileceği bir araç olacaktır.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional design and the use of virtual reality (Göbeklitepe Study) in this study; Göbeklitepe, which is accepted to the UNESCO World Cultural Heritage List in 2018 and is located in Şanlıurfa, is intended to be shown in a virtual reality environment with a three-dimensional design. In line with this study, the results obtained from the researches and investigations that have been carried out to date, have been tried to be revived with an artistic approach of 12,000 years ago. Modeled work will be provided by transferring to the virtual reality environment within the technological possibilities of the present age. These three-dimensional and virtual media images obtained with this study and the parts of the Göbeklitepe remains will not be reassembled. However, computer-aided visualization and redesign studies carried out with such a method will be a helpful reference in many areas such as explaining the original design of a work, examining its historical development and providing a better understanding of the remains. In addition, with this study, people will be able to view Göbeklitepe 12.000 years ago, regardless of time and place.