Does estimated depth help object detection?
Tahmini derinlik haritaları nesne tanımlamaya yardımcı olurmu?
- Tez No: 577596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AKBAŞ, DOÇ. SİNAN KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
RGB-D kameraların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, derinlik bilgisi nesne tanımlama da dahil olmak üzere birçok bilgisayarlı görü problemlerinin çözümlerini iyileştirmektedir. Nesne tanımlama, derinlik bilgisinden ve derinlik bilgisinden elde edilen farklı kodlamalardan yararlanabilir. Her ne kadar önceki çalışmalar, derinlik bilgisinin nesne tanımlama sonuçlarını iyileştirmek için kullanılabileceğini kanıtlasa da, bu tez derinlik haritalarının nesne tanımlaya etkilerini farklı açılardan detaylı deneylerde inceler. Bu etkileri açığa kavuşturmak için, aşağıdaki üç soruyu çalıştık: (i) Derinlik bilgisi ham haliyle mi kullanılmalıdır ya da farklı kodlamaları ve renk alanlarını elde edecek şekilde işlenmeli midir? (ii) Derinlik bilgisi nesne tanımlama hattına ne zaman ve nasıl entegre edilmelidir? (iii) Tahmin edilen derinlik haritaları, nesne tanımlama sonuçlarını nasıl etkiler? Bunun yanında, derinlik bilgisini modern iki aşamalı nesne dedektör yapısına entegre eden yeni bir metot öneriyoruz. Önceki çalışmalarla kıyaslandığında, bizim yöntemimiz daha iyi sonuçlar vermektedir ve daha az sayıda parametre kullanmaktadır. Bu tezde ayrıca RGB ve derinlik kesikliklerininin tutarlılığını daha iyi işleyen yeni bir yitim fonksiyonu keşfettik. Sınır yitimi adını verdiğimiz el yapımı ve öğrenme tabanlı yitim fonksiyonları önerdik. Sınır yitimini kullanarak genel ortalama ve kesin hatalarını derinlik tahmin etme için iyileştirebildik.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of RGB-D cameras, depth information has improved solutions of many computer vision problems including object detection. Object detection can exploit depth information and different encodings obtained from the depth map. Although previous works proved that depth information can be used to improve object detection results, this thesis investigates the effects of depth map to object detection from different aspects in detailed experiments. To clarify these effects, we examine the following three questions: (i) Should depth be used in its raw form or should it be processed to obtain different encodings and color spaces? (ii) How and when should the depth information be integrated into the object detection pipeline? (iii) how does estimated depth affect object detection results? In addition, we propose a novel method to integrate depth features into the processing pipeline of a modern two-stage object detector. Compared to previous methods, our method produces better results and uses fewer parameters. In this thesis, we also explore new loss functions to better handle the consistency between RGB and depth discontinuities. We proposed both hand-crafted and learning-based loss functions which we call the“ bound loss”. Using the bound loss, we were able v to improve the mean average and absolute errors for depth estimation.