Orta yetişkinlik dönemindeki geylerin öznel iyi oluşlarına dair söylemleri
Discourses of middle aged gay men on their subjective well-being
- Tez No: 577697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ŞAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yaşayan orta yetişkinlik dönemindeki geylerin (eşcinsel erkeklerin) öznel iyi oluşlarına dair konuşmalarına kaynaklık eden“açıklayıcı repertuarlar”ın incelenmesidir. Çalışma kapsamında 45-62 yaş arasında, İstanbul'da yaşayan 10 gey ile yarı-yapılandırılmış derinlemesine bireysel görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler, görüşmecilerin onayı dahilinde ses kayıt cihazıyla kaydedilmiş ve daha sonra yazıya aktarılmıştır. Görüşme metinleri söylem analizi yöntemi ile incelenmiştir. Görüşmelerin analizi sonucunda katılımcıların öznel iyi oluşlarına dair açıklamalarına kaynaklık eden yedi açıklayıcı repertuara ulaşılmıştır: Uzun Süreli/Güvenli Partner İlişkisi, Cinsel Haz, Gençliği Olumlama ve Beğenilme Arzusu, Aile ve Arkadaşlar, Başkalarına Fayda ve Deneyim Aktarımı, Özgürlük, Kendini Kabul. Analizde elde edilen açıklayıcı repertuarlardan“özgürlük”ve“kendini kabul”dışındaki repertuarların beşi de direkt başkalarıyla ilişki üzerinden elde edilen, katılımcıların tümüyle bireysel kontrollerinde olmayan, mutluluklarını etkileyen alanlar olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine“interpretative repertoires”on discourses of middle aged gay men from Turkey on their subjective well-being. Semi-structured in-depth interviews were made with 10 gay men between 45-62 years of age living in Istanbul. Interviews were recorded with a voice recorder with the knowledge of the interviewers and then transcribed. Interview texts were analyzed with discourse analysis method. As a result of analysis, seven interpretative repertoires were reached; Long-term/Safe Partner Relationship, Sexual Pleasure, Desire for Affirmation and Appreciation of Youth, Family and Friends, Transfer of Benefit and Experience to Others, Freedom, Self-Acceptance. Of the interpretative repertoires obtained in the analysis, five of the repertoires other than“freedom”and“self-acceptance”emerge as areas that are obtained through direct relationship with others, which are not entirely in the individual control of the participants and affect their happiness.