Zonguldak huzurevi ve aile ortamında yaşayan yaşlıların mutluluk ve sağlıkta yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparing the quality of life in happiness and health of the elderly people living in nursing home and family environment at zonguldak
- Tez No: 577717
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KURÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Zonguldak Huzurevi ve Aile Ortamında Yaşayan Yaşlıların Mutluluk ve Sağlıkta Yaşam Kalitesinin Bu tanımlayıcı araştırma, huzurevinde yaşayan yaşlılar ile aile yanında yaşayan yaşlıların yaşam kalitesi ve mutluluk durumlarının karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Zonguldak ili sınırları içerisinde bulunan huzurevinde yaşayan 48, aile ortamında yaşayan 96 yaşlı birey oluşturmuştur. Araştırma örneklemini, 60 yaş ve üzeri, iletişim kurabilen, 84 yaşlı birey oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında yaşlıların tanımlayıcı özelliklerini içeren bilgi formu, yaşam kalitesini değerlendirmek için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Yaşlı Modülü ve Oxford Mutluluk Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yaşlıların ''Oxford Mutluluk Ölçeği'' puan ortalamasına bakılacak olursa; hasta grubun da 121.4±25.29, hasta yakını grubunda 129.0±21.95, huzurevi grubunda 128.3±20.48 gruplar arası puanlar bakımından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0.383). Araştırma gruplarına uygulanan ''Yaşam Kalitesi Ölçeği Yaşlı Modülü'ne göre hasta grubun; duyusal işlevler 8.3±2.69, özerklik 16.0±3.20, geçmiş, bugün ve geleceğe ait aktiviteler 14.6±2.94, sosyal katılım 12.6±3.71, ölmek ve ölüm 13.3±5.03, yakınlık 15.0±3.63 olarak bulunmuştur. Hasta yakını grubunun; duyusal işlevler, 7.5±1.45, özerklik 15.8±2.44, geçmiş, bugün ve geleceğe ait aktiviteler 13.8±2.65, sosyal katılım 13.2±2.87, ölmek ve ölüm 12.8±3.98, yakınlık 14.7±3.08 şeklindedir. Huzurevi grubunun; duyusal işlevler, 8.0±1.78, özerklik 17.1±3.10, geçmiş, bugün ve geleceğe ait aktiviteler 14.4±4.13, sosyal katılım 13.3±3.83, ölmek ve ölüm 10.7±5.05, yakınlık 14.1±4.03 şeklinde bulunmuş olup gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to examine the quality of life and happiness of elderly people living in nursing homes. In the aim of this study, 48 elderly people living in a nursing home and 96 elderly individuals living in a family located within the bound areas of Zonguldak province were examined. The research sample consisted of 84 elderly individuals, which are aged 60 years and over, and able to communicate to another person. World Health Organization Quality of Life Elderly Module and Oxford Happiness Scale were used to evaluate the quality of life of elderly people in the collection of research data. One way analysis of variance and t - test for the independent groups were used in the evaluation of the data. According to average scores of the“Oxford Happiness Scale”of the elderly participating people in the survey; there was no significant difference between patient group 121.4 ± 25.29, relatives of patient group 129.0 ± 21.95 and nursing home group 128.3 ± 20.48 (p = 0.383). In addition, results of the“Quality of Life Elderly Module”which applied to the research groups, can be grouped as; sensory functions (8.3 ± 2.69), self-determination (16.0 ± 3.20), past, present and future activities (14.6 ± 2.94), social participation (12.6 ± 3.71), die and death (13.3 ± 5.03), and relationship (15.0 ± 3.63). The results of relatives of patient group were; sensory functions; (7.5 ± 1.45), self-determination (15.8 ± 2.44), past, present and future activities (13.8 ± 2.65), social participation (13.2 ± 2.87) dying and death (12.8 ± 3.98), and relationship (14.7 ± 3.08). Finally the results of the nursing home group were; sensory functions; (8.0±1.78), self-determination (17.1±3.10), social participation (13.3 ± 3.83), past, present and future activities (14.4 ± 4.13), dying and death (10.7 ± 5.05), and relationship (14.1 ± 4.03). As a result of all of these analysis, there was no significant relationship between these research groups.