Yenidoğanın geçici takipnesi ile hastaneye yatırılan yenidoğanların ebeveynlerinin kaygı düzeyi ve etkileyen faktörler
Newborns' hospitalized with transient tachypnea' of the newborn, parents' anxiety level and influential factors
- Tez No: 577718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, yenidoğanın geçici takipnesi ile hastaneye yatırılan bebeklerin ebeveynlerindeki kaygı düzeyi ve ilişkili faktörlerin tespiti amacıyla kesitsel tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Şubat- Ağustos 2017 tarihleri arasında bir kamu hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde uygulanmıştır. Çalışma örneklemini 200 ebeveyn oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Spielberg'in“Durumluluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”ile“Ebeveyn Bilgi Formu”ve“Bebek Bilgi Formu”kullanılmıştır. Çalışmada, ebeveynlerin durumluk kaygı düzeyleri (40.17±10.80) hafif, sürekli kaygı düzeylerinin (52.59±5.10) yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the anxiety level of the parents of babies hospitalized with a diagnosis of transient tachypnea of newborn and related factors. This is a descriptive research. The research was done between February-August 2017 in the neonatal intensive care unit of a public hospital. Research sample consists of 200 parents. In order to collect data, Spielberger's“State-Trait Anxiety Inventory”and“Parent Information Form”and“Infant Information Sheet”are used. The study shows that state anxiety levels of parents (40.17 ± 10.80) are mild, continuous anxiety levels (52.59 ± 5.10) are found to be high.