Influence of pet waste on the properties of asphalt concrete
Pet atıklarının asfalt betonu üzerindeki etkileri
- Tez No: 577746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ATMACA, DOÇ. DR. ADEM ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünyanın hızla büyümesi ve teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi sonucunda maliyet, üretim kolaylığı ve temin edilebilirliği kolay olan plastik maddeler günlük çok yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Plastiklerin kullanılması sonucunda atık miktarı aşırı derecede artmıştır. Plastik atıklar çeşitli sektörlerde tekrar kullanılabilme özelliğine sahiptir. Çevre açısından uzun süre doğada kaybolmayan ve özelliklerini kaybetmeyen PET şişeler de bu kapsamda değerlendirilip tekrar kullanılabilmektedir. Ülkemizde ve dünyada yolların büyük bir bölümü bitümlü kaplamalardan (bitümlü sıcak karışım) oluşmaktadır. Bozulan bu yolların bakımı büyük bir ekonomik maliyet getirmektedir. Atık plastik içeren bitümlü karışımlar bu soruna bir çözüm yolların ömrünü uzatarak bu soruna çözüm getirebilir. Bu çalışmada atık pet şişelerin asfalt içerisinde kullanılarak asfaltın üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Plastik atıkları hem doğadan yok etmek hem de yeniden değerlendirmek amacıyla asfalt betonun içine katılmış ve kaplamanın daha iyi fiziksel ve mekanik özelliklere sahip olması düşünülmüştür. Deneysel çalışmada öğütülmüş pet şişe atıkları, toplam karışım ağırlığının %0,3, % 0,4, %0,5 ve %0,6'sı olarak belirlenen oranlarda asfalt karışımı üzerine uygulanmıştır. Katkılı ve katkısız en uygun bitüm oranının bulunması için Marshall Dizayn metodu uygulanmıştır. Marshall Numuneleri karayolları Teknik Şartnamesinde Belirtildiği (KTŞ) gibi binder tabakası agrega gradasyonu temel alınarak hazırlanmıştır. Yapılan deneylerde 50/70 pentrasyonlu bitüm 145 °C karışım sıcaklığında kullanılmıştır. Yapılan laboratuvar çalışmalarından elde edilen test sonuçlarına göre, atık pet şişe ilavesiyle katkılı asfalt karışımlarının mekanik özelliklerinde önemli ölçüde iyileşmeler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid growth of the world and the rapid development of technology, plastic materials which are easy to manufacture have become widely used. As a result of the use of plastics, the amount of waste has been greatly increased and these materials have been recycled. Plastic wastes can be reused in various sectors. PET bottles cause environmental pollution and do not dissolve in nature for a long time. Most of the roads in our country and in the world consist of bituminous pavements (bituminous hot mixture). Maintenance costs of these deteriorated roads are quite high. Bituminous mixtures containing waste plastic can solve this problem by extending the life of the roads. In this study, waste PET bottles were used in asphalt and their effects on asphalt were investigated. In order to remove plastic wastes from nature and recycle them, these wastes were added to asphalt concrete and the coating was thought to have better physical and mechanical properties. In the experimental study, the ground pet bottle wastes have been added to the asphalt mixture in the ratios determined as 0.3%, 0.4%, 0.5%, and 0.6% of the total mixture weight. Marshall Design method was used to find the optimum bitumen ratio with and without additives. Marshall Samples were prepared according to the binder layer aggregate gradation as specified in the Highways Technical Specification (KTŞ). In experiments, 50/70 penetrated bitumen was used at a mixture temperature of 145 °C. According to the test results, it has been observed that the use of PET bottle waste in asphalt mixtures improved the mechanical properties of the asphalt considerably.