Zeytinyağı atık sularının biyo-hidrojen potansiyelinin araştırılması
Investigation of biyohydrogen potential of oli̇ve industry wastewaters
- Tez No: 577791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Alternatif enerji kaynağı günümüzde cazip hale gelmektedir. Bunun için çeĢitli kaynaklardan yenilenebilir enerji eldesi sağlanmaya çalıĢılmaktadır. Bu nedenle farklı biyokütle kaynaklarından alınan (zeytin yağı üretim atıksuyu, zeytin küspesi, evsel atıksu anaerobik çürütücü tankı çıkıĢı ve maya sanayii aĢısı) anaerobik fermantasyon koĢulları sağlanıp ve deney düzeneği kurulmuĢtur. Farklı sıcaklık, pH, ön arıtma koĢulları denenmiĢtir. Böylece zeytinyağı atıksularının biyo hidrojen üretiminde optimum iĢletme koĢulları belirlenmiĢtir. AĢı biyo kültür olarak anaerobik çürütücü tanklarından alınacak karıĢık kültür kullanılmıĢtır. Bu kültür ile biyo hidroje üretimi sağlanmıĢtır bunun yanı sıra farklı aĢı kültürleri ile hidrojen üretimi sağlanmıĢtır. ÇalıĢmada ayrı ayrı her sanayiden ve arıtma tesisinden alınan örnekler için Kimyasal Oksijen Ġhtiyacı (KOĠ), Toplam Katı Madde (TKM), Askıda Katı Madde (TAKM), Uçucu Askıda Katı Madde (UAKM), Toplam Azot (TN), Toplam Fosfor (TP), yağ gress, Alkanite, VFA, pH parametreleri hesaplanmıĢtır. Toplam biyogaz ve biyohidrojen analizleri gaz kromotografi cihazı (GC) ile ölçülmüĢtür. ÇalıĢmada kullanılacak biyokütlerin genel özelikleri belirlenmiĢ, deneysel çalıĢmalardan elde edilen sonuçlar, çalıĢmada kullanılacak aĢı çamurun özellikleri, gaz basıncı analizi sonuçları ve sistemin davranıĢları incelenmiĢtir. ÇalıĢma sonucunda substrat olarak kullanılan maddelerin farklı konsantrasyonlardaki biyogaz ve biyohidrojen verimleri ölçülerek konsantrasyonun gaz verimi üzerine etkisi tartıĢılmıĢtır. Elde edilen verilere göre üç substrat kıyaslandığında en yüksek biyogaz verimi T=Ortam sıcaklığında 15.73 mL/g olarak zeytin küspesinde ölçülmüĢtür. En yüksek toplam hidrojen verimi zeytinyağı atıksuyunda T=Ortam sıcaklığında 11.15 mL/g olarak ölçülmüĢtür. pH değerinde ise en yüksek biyogaz değeri zeytin küspesinde pH=6.50 da 17.04 mL/g olarak ölçülmüĢtür. En yüksek hidrojen verimi ise evsel atıksuda pH =6.0 da 0.15 mL/g olarak ölçülmüĢtür.
Özet (Çeviri)
Alternative energy source is becoming attractive today. For this purpose, renewable energy is being obtained from various sources mechanism was established. Different temperature, pH, pretreatment conditions were tested. This, optimum operating conditions were determined in biohydrogen production of olive oil wastewaters. Mixed culture to be taken from anaerobic digestion tanks was used as a bioculture. As a result, biohydrogen production was provided with this culture and hydrogen production was provided with different vaccine cultures. In the study, chemical oxygen demand (mg/L), total solids (mg/L), volatile solids (mg/L), total suspended solids (mg/L), volatile suspended solids (mg/L), total nitrogen (mg/L), total pHospate (mg/L), pH and Alkalinite (mg CaCO3/L) parameters will be determined. Gas and volatile fatty acid analyses will be measured through GC. The general characteristics of the biomass to be used in the study were determined, the results obtained from the experimental studies, the properties of the sludge to be used in the study, the results of gas pressure analysis and the behavior of the system were examined. At the end of the study, biogas and biohydrogen yields of the substances used as substrates were measured and the effect of concentration on gas yield was discussed. According to the obtained data, when the three substrates were compared, the highest biogas yield was measured in olive oil as 15,73 mL/ g at ambient temperature. The highest total hydrogen yield was measured in olive oil wastewater as T = 11,15 mL / g at ambient temperature. pH = 6.50‟in olive meal was measured as 11,27 mL / g. The highest hydrogen yield was measured as 10,32 mL/ g in pH = 6.0 „in domestic wastewater.