Sağlık çalışanlarının radyasyon tutumunu belirleme ölçeği geliştirme ve uygulama çalışması the study of the scale determining and implementing on the radiation attitude of medical personnel
- Tez No: 577790
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Radiology and Nuclear Medicine, Health Education, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sağlık çalışanlarının radyasyona ve RTNT (Radyolojik Tetkik ve Nükleer Test) kullanımına yönelik bilişsel, duyuşsal ve davranışsal tutumu, çalışanların kendisi ve sağlık hizmeti alan hastalar için oldukça önemlidir. Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının radyasyon hakkındaki tutumunu belirlemek için 18 maddeden oluşan, toplam varyansın %64,5'unu açıklayan, güvenirlik katsayısı (Cronbach's Alpha) 0,914 olan dört faktörlü likert tipi bir ölçek ve sekiz maddeden oluşan nitel veri toplama aracı geliştirildi. Çalışmanın amacını kapsayacak şekilde hazırlanan karma ölçek, Türkiye'de bulunan sağlık kuruluşlarındaki sağlık çalışanlarına birebir görüşmelerle ve online olarak etik kurallara uygun şekilde iletildi. Ölçek geliştirme aşamasının ardından ölçek 236 sağlık çalışanına uygulanarak veriler istatistik program ile analiz edildi. Dört faktörlü likert tipi ölçek; cinsiyet, meslek, bölüm, kurum ve hizmet yılı değişkenlerine göre alt boyutlarda anlamlı fark olduğu tespit edildi. Sekiz maddelik nitel veri toplama aracından elde edilen verilerin, likert ölçekten elde edilen sonuçları desteklediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Cognitive, affective and behavioral approach of medical personnel about radiation and RENT (Radiological Examination and Nuclear Test) has substantial importance both for the personnel himself and the patient receiving medical service. In this study, Likert scale with four factors and qualitative data collecting tool with 8 factors, composed of 18 items, significant for 64,5 of the sample, with reliability coefficient of 0,914 (Cronbach's Alpha) employed to determine the attitude of medical personnel regarding radiation. Mixed-scale has been delivered to the medical personnel in Turkish medical institutions properly and within ethical limits, attending one-on-one meetings and with online-delivery. After scale development process, the scale implemented on 236 medical personnel and the results has been analyzed with the statistical tool. On four-factor likert scale, significant difference observed on the data according to the profession, department, gender, institution and the experience of the staff. The results obtained with eight item qualitative data collecting tool supported the results obtained by the four-factor likert scale.