Buğdayda bitki azot durumunun portatif klorofil ölçüm cihazı (SPAD) ve alçak irtifa insansız hava aracı (DRONE) ile belirlenmesi
Determi̇nation of plant azores in wheat by portable chlorophyll measuring device (SPAD) and low altitude unmanned aerial vehicle (DRONE)
- Tez No: 577830
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Aşırı azotlu gübre kullanımı bir yandan küresel ısınma ve yeraltı sularının kirlenmesi gibi çevre felaketlerine yol acarken diğer yandan ülke ekonomisine zarar vermektedir. Bu nedenlerle zirai üretimde verimi etkilemeden azot kullanımını azaltacak, erken verim tahmini ile üreticilerin diğer tarımsal uygulamalarını optimize edecek modern tarımsal tekniklerin geliştirilmesi bugün her zamankinden daha önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. İnsansız hava araçlarındaki gelişmeler bu konuda önemli fırsatlar sağlamaktadır. Bu çalışmada, sert buğday üretiminde erken verim tahmini ve azot uygulamasını optimize etmek amacı ile NDVI kamera içerikli İHA görüntüleri kullanılarak farklı azot dozları uygulanan buğday bitkisi alanında bitki azot durumu ve gelişimi takip edilmiştir. NDVI değerleri, SPAD analizleri ile kalibre edilerek bitkilerin klorofil içerikleri ve topraktan alınan toplam azot miktarları her bir parsel için ölçülmüştür. Uygulanan üç farklı azot dozu (6, 12, 18 kg da-1) bitki klorofil ve azot miktarlarını önemli derecede arttırmıştır. NDVI ve SPAD değerleri 6 kg N da-1 uygulamasında en düşük, 18 kg N da-1 uygulamasında ise en yüksek bulunmuştur. Bu çalışma ile NDVI kamera içerikli İHA'ların buğday bitkisinde erken verim tahmini ve azot dozu optimizasyonu için kullanılabileceği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Excessive use of nitrogenous fertilizers, on the one hand, causes environmentaldisasterssuch as global warming and contamination of ground waters, while damaging the country's economy. For the sereasons, the development of modern agricultural techniques that will reduce nitrogen usew it hout affecting yields in agricultural production, estimating early yield sand optimizin go ther agricultural practices of producers has become a more important research topic today than ever. Developments in unmanned aerial vehicles provide significant opportunities in this regard. In this study, it is aimed to monitör using UAV mounted with NIRGR camera forestimating early yield estimation and nitrogen application to optimize nitrogen fertiziation in wheat plant field. NDVI values were calibrated with SPAD value swhichs howed the chlorophyll contents of the plants,and the total nitrogen amounts from the soil were measured for eachplot. Three different nitrogen doses (6, 12, 18 kg da-1) appliedincreased plant chlorophyll and nitrogen amounts significantly. NDVI and SPAD values were the lowest in 6 kg N da-1application and highest in 18 kg N da-1application. The results of this work has concluded that UAV mounted with NIRGRcamera can be used for early yield estimation and nitrogen fertility optimization in wheat plants.