Van ili Erciş ilçesinde yetiştirilen buğday (Triticum aestivum l.) bitkisinin beslenme durumunun belirlenmesi
Determination of the nutritional status of wheat (Tri̇ti̇cum aesti̇vum l.) grown in the Erci̇ş district of Van province
  1. Tez No: 1002269
  2. Yazar: KENAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL BOYSAN CANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Van ili Erciş ilçesinde yetiştirilen Karasunai Odeska ve Syrena Odeska çeşit buğdayın (Triticumaestivum L.) beslenme durumunu bitki ve toprak analizlerine dayalı olarak değerlendirmektir. Bu survey çalışması Tesadüf Parselleri deneme desenine göre yürütülmüştür. Bu amaçla buğday tarlalarının konumları GPS yardımıyla harita üzerinde işaretlenmiştir. Van ili Erciş ilçesinden 15 farklı buğday (Triticumaestivum L.) tarlasından alınan bitki ve toprak örneklerinde bazı makro, mikro bitki besin elementlerin analizleri yapılmıştır. Buğday bitki ve toprak örneklerinin makro ve mikro besin elementi içerikleri sınır değerleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca toprağın fiziko kimyasal özellikleri incelenerek besin elementleri üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgulara göre, Van ili Erciş ilçesi buğday tarımı yapılan alanlardan alınan bitki ve toprak örnekleri tüm analiz sonuçları ele alındığında, buğday bitki örneklerinde K noksanlığı bulunmuştur. Toprak örneklerinin önemli bir kısmında, N, Zn ve Mn noksanlığı tespit edilmiştir. Toprak örneklerinin organik madde içeriğinin noksanlığı dikkati çekmektedir. Bu topraklarda organik madde noksanlığı yanmış ahır gübresi, küçükbaş hayvan gübresi, tavuk gübresi, kompost veya leonardit gibi kaynaklardan giderilebilir. Ayrıca organik gübre uygulaması toprak fiziko kimyasal özelliklerinde meydana gelen değişimler başta tekstür olmak üzere, organik madde miktarındaki artış azot noksanlığını giderebildiği gibi kumlu tekstürde potasyum yıkanmasına bağlı potasyum noksanlığını giderebilir. Bununla birlikte mikro besin elementleri için toprak reaksiyonunda (pH) meydana gelen düşüş çinko ve mangan noksanlığını da giderebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the nutritional status of Karasunai Odeska and Syrena Odeska varieties wheat (Triticum aestivum L.) grown in the Erciş district of Van province, based on plant and soil analyses. This survey was conducted using a Randomized Complete Block design. For this purpose, the locations of wheat fields were marked on a map using GPS. Analyses of macro- and micro-nutrients were performed on plant and soil samples collected from 15 wheat (Triticum aestivum L.) fields in the Erciş district of Van province. The macro and micronutrient contents of wheat plant and soil samples were compared with limit values. Additionally, the physicochemical properties of the soil were examined to reveal their effects on nutrient elements. According to the findings, when considering all analysis results from plant and soil samples taken from wheat-growing areas in the Erciş district of Van province, potassium deficiency was found in the wheat plant samples. A significant portion of the soil samples showed deficiencies in N, Zn, and Mn. The lack of organic matter content in the soil samples is noteworthy. Organic matter deficiency in these soils can be addressed using sources such as burnt barnyard manure, small ruminant manure, chicken manure, compost, or leonardite. Additionally, the application of organic fertiliser can lead to changes in the soil's physicochemical properties, particularly in texture, and an increase in organic matter content, which can alleviate nitrogen deficiency and potassium deficiency caused by potassium leaching in sandy textures. However, the decrease in soil reaction (pH) for micronutrients can also alleviate zinc and manganese deficiencies.